Liczba wspólnot gruntowych to ok. 5100, a ich obszar wynosi ok. 107 tys. ha.
Fot. Manfred Richter z Pixabay
Liczba wspólnot gruntowych to ok. 5100, a ich obszar wynosi ok. 107 tys. ha.
Fot. Manfred Richter z Pixabay
Wspólnota gruntowa jednak z decyzją nieostateczną?
Senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych prowadzi do możliwości uzyskania odszkodowania w przypadku podważenia prawomocnych od 5 lat decyzji.
Projekt dotyczy wprowadzenia możliwości stwierdzenia w odniesieniu do decyzji o ustaleniu, które nieruchomości stanowią wspólnotę gruntową, ustaleniu wykazu uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej oraz wykazu obszarów gospodarstw rolnych przez nich posiadanych i wielkości przysługujących im udziałów we wspólnocie, że decyzja taka została wydana z naruszeniem prawa.
Bo niewzruszalność – obecna – decyzji po upływie 5 lat od ich uprawomocnienia jest może i dobra z punktu widzenia pewności obrotu, ale uniemożliwia kontrolę nadzwyczajną prawomocnych decyzji po 5 latach.
Stąd propozycja wprowadzenia możliwości stwierdzenia, że decyzja taka została wydana z naruszeniem prawa, co pozwoli poszkodowanym dochodzić odszkodowania.
Nie wiadomo, ile takich przypadków będzie – podano, że liczba wspólnot to ok. 5100, a ich obszar wynosi ok. 107 tys. ha. Prawie 3500 wspólnot nie miało uregulowanego stanu prawnego w 2015 r.
Po 2016 r. uregulowanie stanu może dotyczyć nieruchomości o pow. ok. 50 tys. ha, co przy 50 tys. za ha daje wartość nieruchomości wspólnot gruntowych w wysokości ok. 2,5 mld zł. Prawdopodobnie proces decyzyjny co do uregulowania ich stanu nie uległ zakończeniu – podano w ocenie skutków regulacji. Jak zastrzeżono, ryzyko popełnienia błędu w tego typu sprawach jest jednak niskie, wydatki na odszkodowania „prawdopodobnie będą nieduże”.