Scroll Top
soup-gb15cc5fcc_1920

Żywność podrożała o 22,3 proc., licząc rok do roku
fot. kalhh z Pixabay

Żywność podrożała o 22,3 proc., licząc rok do roku
fot. kalhh z Pixabay

Za ile zjada Straż Graniczna?

Warto się temu przyjrzeć – chociażby żeby wiedzieć, jaka była inflacja dotycząca towarów żywnościowych.

Rosną stawki wyżywienia Straży Granicznej – różnica pomiędzy sumą rocznych kosztów dotychczasowych stawek, a tych projektowanych wynosi ok. 2 450 tys. zł.

Za ile musi zjeść funkcjonariusz Straży Granicznej lub jakie świadczenie pieniężne odbierze w zamian za wyżywienie w naturze? Inflacja wymusiła wzrost stawek za zasadniczą normę wyżywienia  tzw. „SZ” z 18 zł do 25 zł, za lotniczą normę wyżywienia tzw.  „LOT” z 22 zł do 30 zł, a także zwiększenie uzupełnienia normy „Sz” z 3 zł do 4 zł. W konsekwencji, zmianie ulegną także wartości pieniężne uzupełnionej o poszczególne kwoty, 7 zł, 5 zł, 4 zł normy „SZ” odpowiednio: z 25 zł do 32 zł z 23 zł do 30 zł i z 21 zł do 29 zł.

Wyliczenie z oceny skutków regulacji przygotowanego rozporządzenia w sprawie otrzymywania wyżywienia przez funkcjonariuszy Straży Granicznej podaje następujące skutki tej podwyżki:

–  wartość należności ryczałtu żywnościowego oraz wartość świadczeń pieniężnych w zamian za wyżywienie w naturze za normę „SZ” w dotychczasowej wysokości wyniosła w 2021 r.  4 230 tys. zł, natomiast w projektowanej wysokości wyniesie 5 875 tys. zł;

– wartość należności ryczałtu żywnościowego oraz wartość świadczeń pieniężnych w zamian za wyżywienie w naturze  za normę „LOT” w dotychczasowej wysokości wyniosła w 2021 r.  293 tys. zł natomiast w projektowanej wysokości wyniesie ok. 399 tys. zł;

– wartość uzupełnienia normy „Sz” o 3 zł (w dotychczasowej wysokości) wynosiła ok. 6 tys. zł, natomiast w projektowanej wysokości (4 zł) wyniesie ok. 8 tys. zł;

– wartość należności świadczenia pieniężnego w zamian za wyżywienie za służbę na wolnym powietrzu przez co najmniej 4 godziny dziennie w okresie od dnia 1 listopada do dnia 31 marca w dotychczasowej wysokości wyniosła w 2021 r. ok. 2 789 tys. zł. natomiast w projektowanej wysokości wyniesie ok. 3 486 tys. zł.

Trzeba zauważyć, że w listopadzie żywność podrożała o 22,3 proc., licząc rok do roku, stawki żywnościowe podniesiono więc proporcjonalnie.

Więcej:

Inflacja wciąż wysoka

 

Posty powiązane

error: Content is protected !!