Scroll Top
rozczarowanie

Dlaczego nie wszyscy otrzymali zaliczki dopłat w zapowiadanej wysokości?
Fot. Elias z Pixabay

Dlaczego nie wszyscy otrzymali zaliczki dopłat w zapowiadanej wysokości?
Fot. Elias z Pixabay

Zaniżone zaliczki na płatności bezpośrednie?

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta ARiMR o przyczyny zmniejszenia zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych z PROW za 2022 r.

Problem ten został zauważony przez rzecznika po skardze rolnika, który do końca października 2022 r. czekał na zapowiedziane 70% zaliczki w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, ale zarówno on, jak sąsiadujący z nim rolnicy otrzymali zaledwie 20-30% zaliczki lub nie otrzymali jej wcale.

Na domiar złego rolnik ten w marcu 2023 r. otrzymał decyzję przyznającą płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW), ale  do  22 maja 2023 r. środki te nie zostały mu wypłacone, podczas gdy w przeszłości otrzymywał wypłaty w dwa tygodnie od wydania decyzji.

„Biorąc pod uwagę opóźnienie w wypłacie, skarżący zauważa, że krzywdzące wydaje się ograniczenie dopłat do zakupu nawozów przewidziane za okres od września 2022 r. do kwietnia 2023 r., z pominięciem maja 2023 r.” – dodaje RPO i pyta prezesa ARiMR o przyczyny zmniejszenia zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych z PROW za 2022 r.

Posty powiązane

error: Content is protected !!