Departament jest odpowiedzialny za zapewnienie dostępu do niedrogiej, bezpiecznej, niezawodnej i czystej energii.
Fot. Colin Behrens z Pixabay
Departament jest odpowiedzialny za zapewnienie dostępu do niedrogiej, bezpiecznej, niezawodnej i czystej energii.
Fot. Colin Behrens z Pixabay
Polak dyrektorem w DG ENER
Komisja Europejska mianuje nowego dyrektora w Dyrekcji Generalnej ds. Energii – będzie nim Polak Łukasz Koliński.
Komisja Europejska podjęła dziś decyzję o mianowaniu Łukasza Kolińskiego na stanowisko dyrektora w Dyrekcji Generalnej ds. Energii (DG ENER) Komisji. Departament ten jest odpowiedzialny za zapewnienie dostępu do niedrogiej, bezpiecznej, niezawodnej i czystej energii dla wszystkich Europejczyków, promując wydajną produkcję i wykorzystanie energii. Data wejścia w życie zostanie ustalona później.
Pan Koliński ma prawie 20 lat bogatego doświadczenia zawodowego w służbie publicznej, wnosząc znaczący wkład w różne funkcje kierownicze i doradcze, szczególnie w obszarze polityki regionalnej i energetycznej, a także działań na rzecz klimatu. Znany ze swojego silnego przywództwa i politycznej zręczności, pan Koliński konsekwentnie dostarczał innowacyjne rozwiązania i strategiczne doradztwo w szeregu ról zarówno w Komisji Europejskiej, jak i Radzie Europejskiej, ściśle współpracując z kierownictwem politycznym. Ta ścieżka kariery w połączeniu z jego głębokim zrozumieniem złożonych kwestii energetycznych i klimatycznych przygotowuje go do osiągnięcia doskonałości w tej roli kierowniczej wyższego szczebla w DG ENER, gdzie definiowanie i wdrażanie strategii w celu usprawnienia transformacji energetycznej i promowania czystej energii ma kluczowe znaczenie.
Łukasz Koliński, obywatel Polski, pełni obowiązki dyrektora w DG ENER, odpowiadając za Zieloną Transformację i Integrację Systemu Energetycznego od września 2024 r. Jednocześnie od 2021 r. pełni funkcję kierownika jednostki ds. odnawialnych źródeł energii i integracji systemu energetycznego. Wcześniej w latach 2018–2021 był kierownikiem jednostki ds. analiz ekonomicznych i instrumentów finansowych w tej samej DG. Na wcześniejszych etapach swojej kariery pełnił funkcję specjalnego doradcy ds. energii przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, a także był członkiem gabinetu poprzedniego przewodniczącego tej samej instytucji, Hermana Van Rompuya, doradzając w zakresie klimatu i energii. Pan Koliński był również członkiem gabinetu Komisji ds. Działań na rzecz Klimatu, Connie Hedegaard w latach 2010–2012. Zanim dołączył do Komisji Europejskiej w 2005 r., był starszym konsultantem w Polsce.
Komisarzem ds. energii jest Dan Jørgensen.
Źródło informacji: komunikat prasowy KE














