Scroll Top
stary dom

Do 30 czerwca tego roku w programie Czyste Powietrze złożono 2283 wnioski
Fot. Erich Westendarp z Pixabay

Do 30 czerwca tego roku w programie Czyste Powietrze złożono 2283 wnioski
Fot. Erich Westendarp z Pixabay

101 173 wnioski w programie Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze po zmianach dynamicznie przyśpieszył. Ponad 100 tysięcy chętnych tylko w tym roku  złożyło wnioski.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska:

W pierwszym półroczu 2023 roku Polacy złożyli 101 173 wnioski w programie Czyste Powietrze.

W całym 2022 roku wniosków było 158 tysięcy. Program cieszy się coraz większym zainteresowaniem dzięki zmianom, które rząd wprowadził w styczniu tego roku.

Umożliwiają one skorzystanie z dotacji nawet do 136 200 złotych na remont i termomodernizację domu.

Na Mazowszu Południowym w pierwszej połowie bieżącego roku jest o 57% więcej złożonych wniosków niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Stało się to między innymi dzięki ułatwieniom wprowadzonym w programie, które w lipcu ubiegłego roku zapowiedziała w Radomiu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Program Czyste Powietrze pozwala na wymianę źródła ciepła z węglowego na bardziej ekologiczne oraz na kompleksową termomodernizację domu.

– Wakacje to czas odpoczynku, ale w wielu polskich domach trwają remonty. Skuteczną metodą na obniżenie rachunków za ogrzewanie jest docieplenie domu, montaż paneli fotowoltaicznych i wymiana pieca na bardziej efektywny. Takie możliwości oferuje program Czyste Powietrze. Za rządów Prawa i Sprawiedliwości skorzystało z niego już ponad 635 tysięcy polskich rodzin – podkreśla Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

W tym roku do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wpłynie rekordowa liczba wniosków. Największe zainteresowanie programem obserwujemy w województwie podkarpackim, lubelskim, podlaskim, mazowieckim, wielkopolskim i świętokrzyskim. Na przykład na Podkarpaciu za cały ubiegły rok złożono 7861 wniosków w programie Czyste Powietrze, a w tym roku już 7181. Na Mazowszu Południowym także obserwujemy duże zainteresowanie wymianą pieca węglowego i dociepleniem domu.

Do 30 czerwca tego roku w programie Czyste Powietrze złożono 2283 wnioski, a za cały 2022 rok 2908 wniosków. Największy wzrost zainteresowania nową wersją programu jest w powiatach grójeckim, białobrzeskim i zwoleńskim. Liczbowo najwięcej wniosków w tym roku złożyli mieszkańcy powiatu radomskiego, bo aż 676.

 

Źródło informacji: MKIŚ; PAP MediaRoom

Posty powiązane

error: Content is protected !!