Ponad połowa gatunków ptaków w skali globalnej ma mniej potomstwa
Fot. Mabel Amber z Pixabay
Ponad połowa gatunków ptaków w skali globalnej ma mniej potomstwa
Fot. Mabel Amber z Pixabay
Badania: przez zmiany klimatu ponad połowa ptaków ma mniej potomstwa
Z powodu zmian klimatu ponad połowa gatunków ptaków w skali globalnej ma mniej potomstwa. Jednocześnie różnice między gatunkami są spore.
Najbardziej tracą duże ptaki wędrowne, z kolei małe ptaki osiadłe – mają wręcz więcej młodych – wynika z międzynarodowych badań opublikowanych w PNAS.
Metaanalizę, badającą wpływ zmian klimatu na rozrodczość u ptaków, a dokładnie – na liczbę wychowanych rocznie piskląt – w skali globalnej przeprowadziła ponad setka naukowców z całego świata, w tym z kilku ośrodków polskich – Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, UKSW w Warszawie, Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie, UMCS w Lublinie, Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie czy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wyniki ukazały się właśnie w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America”.
W pracy przebadano 201 populacji 104 gatunków ptaków (łącznie 745 962 lęgi) ze wszystkich kontynentów, z lat 1970-2019.
– Na podstawie zebranych i przeanalizowanych przez nas danych wykazaliśmy, że średnia rozrodczość ptaków spadła w ostatnich dekadach. Jednocześnie stwierdziliśmy znaczne różnice między gatunkami i populacjami. Łącznie 56,7 proc. populacji wykazało trend spadkowy w produkcji potomstwa, natomiast 43,3 proc. wykazywało wzrost – podkreśliła pierwsza autorka publikacji, dr hab. Lucyna Hałupka z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.
Źródło informacji: Nauka w Polsce; PAP MediaRoom