Scroll Top
sMOCHÓD SPALINY

Za dwa lata podatek od posiadania auta spalinowego?
Fot. Neri Vill z Pixabay

Za dwa lata podatek od posiadania auta spalinowego?
Fot. Neri Vill z Pixabay

Czy czeka nas podatek od posiadania auta spalinowego?

Już w II kwartale 2026 roku może obowiązywać podatek od posiadania auta spalinowego, wprowadzany na podstawie kamienia milowego E4G. Polska zabiega jednak o zmianę przepisów.

Jak informuje w odpowiedzi na poselską interpelację Krzysztof Bolesta, wiceminister klimatu i środowiska, „Zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji Europejskiej z 14 czerwca 2022 r. , zatwierdzającą Krajowy Plan Odbudowy dla Polski, termin realizacji kamienia milowego E4G został określony na II kwartał 2026 r.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska w ramach rewizji Krajowego Planu Odbudowy wystąpiło z wnioskiem o usunięcie tej reformy. Obecnie oczekujemy na stanowisko Komisji w zakresie zaproponowanych zmian.”

Wiceminister zapewnia też, że nie są prowadzone prace dotyczące konstrukcji tego podatku.

Ministerstwo nie zamierza też wprowadzać dodatkowych obciążeń finansowych uzależnionych od posiadania konkretnego segmentu pojazdu (np. SUV-ów).

MKiŚ nie wyklucza przy tym możliwości wprowadzenia dodatkowych obciążeń finansowych za niektóre pojazdy, np. w postaci wyższych opłat za parkowanie, gdyż ustalenia dotyczące opłat za parkowanie należą do kompetencji samorządów, które podejmują decyzje w tym zakresie autonomicznie, bez konsultacji z administracją rządową.

Posty powiązane

error: Content is protected !!