Czy opłata za śmieci nie może być racjonalnie ustalana?
Fot. Michael Schwarzenberger z Pixabay
Czy opłata za śmieci nie może być racjonalnie ustalana?
Fot. Michael Schwarzenberger z Pixabay
Czy opłaty za śmieci są prawidłowo naliczane?
Sprawą zajął się RPO – i dowiedział się w MKiŚ, że resort pracuje nad kwestią sprawnego i sprawiedliwego naliczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Opłaty za śmieci są ustalane przez gminy w różny sposób, co wpływa na zróżnicowanie opłat.
Na realizację zasady “zanieczyszczający płaci” najlepiej pozwala metoda uzależniająca wysokość opłaty od liczby mieszkańców danej nieruchomości – nie wszystkie gminy stosują jednak taką metodę, są takie, które uzależniają opłaty np. od zużycia wody czy zajmowanych przez mieszkanie metrów.
Według Rzecznika Praw Obywatelskich perspektywa 10-letniego funkcjonowania obecnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi jest okazją do podjęcia dyskusji o jego niezbędnych korektach, zmierzających także do rzeczywistej i pełnej realizacji zasady “zanieczyszczający płaci”. W związku z tym RPO poprosił ministerstwo klimatu o stanowisko.
Jak poinformowała Anita Sowińska, podsekretarz stanu w MKiŚ, w ministerstwie toczą się prace przy współudziale przedstawicieli samorządów w ramach prac Zespołu doradczego do spraw systemowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami.
„Ostatnie prace Zespołu obejmowały wprowadzenie rozwiązań umożliwiających gminom sprawniejsze weryfikowanie informacji dotyczących liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość, tak aby stosowanie metody <od osoby> było łatwiejsze i w miarę możliwości szerzej stosowane” – podała też wiceminister.