Scroll Top
Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego Fot. PAP

Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego
Fot. PAP

Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego
Fot. PAP

Dolnośląskie: pierwsze konkursy na dofinansowania z UE w marcu

Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego, zapowiada, że pierwszych konkursów na dofinansowania w ramach funduszy UE z perspektywy na lata 2021-2027 można spodziewać się w marcu br.

– Preferencje jak zwykle: transport, w tym transport drogowy i kolejowy, a więc infrastruktura drogowa, infrastruktura kolejowa i zakup taboru – przede wszystkim kolejowego, ale również kwestie związane ze służbą zdrowia i tu niestety nie szpitale, ale opieka ambulatoryjna i podstawowa opieka zdrowotna. Oczywiście kwestie związane z oświatą i cała ta część miękka, czyli Europejski Fundusz Społeczny – powiedział.

Cezary Przybylski ocenił, że Dolny Śląsk jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się regionów nie tylko w Polsce, ale i w Unii Europejskiej.

– Jesteśmy regionem przejściowym, takich regionów w Polsce jest tylko 2 – my i Wielkopolska, czyli te regiony już nie biedne, ale jeszcze nie bogate. Te negocjacje, które zakończyły się sukcesem, były niezwykle trudne. Na początku zaproponowano nam 870 mln euro, negocjacje skończyliśmy na 1,76 mld euro, a więc praktycznie podwoiliśmy. Ogromna kwota, jeżeli do tego dodamy również Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, który jest na subregion wałbrzyski, to kolejne 581 mln euro. Budżet unijny dla województwa dolnośląskiego to ponad 2,3 mld euro – przypomniał marszałek.

 

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Posty powiązane

error: Content is protected !!