Scroll Top
flaga kongresu

Fot. Europejski Kongres Samorządów

Fot. Europejski Kongres Samorządów

EKS 2024: transformacja energetyczna wymaga dobrej współpracy biznesu z rządem

Transformacja energetyczna, od której nie da się uciec, powinna się odbywać w atmosferze dobrej współpracy i kooperacji biznesu z rządem – podkreślali eksperci podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów.

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka, który wziął udział w panelu „Lokalne dylematy energetyczne – jak w trudnych czasach zapewnić bezpieczeństwo, odporność i zrównoważony rozwój”, podkreślił, że Polska jest państwem bezpiecznym energetycznie.

– Polska jest bezpieczna energetycznie. Natomiast swoją suwerenność energetyczną zwiększy wtedy, gdy będziemy silni tym, co produkujemy: energią z wiatru, energią prosumencką. Także wtedy, gdy stabilizując nasz system elektroenergetyczny poprzez wykorzystywanie energii jądrowej, przejdziemy od stabilnego źródła, jakim jest węgiel, do stabilnego źródła, jakim jest energia jądrowa – powiedział. – Suwerenność energetyczna to dzisiaj tworzenie miksu energetycznego opartego na elektrowni jądrowej, która będzie budowana oraz na odnawialnych źródłach energii, które w najbliższym czasie czeka również rozwój – dodał.

Jak mówił wiceminister Motyka, priorytetem dla rządu jest wsparcie prosumentów.

– Będą konkretne projekty legislacyjne i odblokowanie rozwoju wiatraków na lądzie – zapowiedział.

Michał Gaweł, prezes Fundacji 2.0, zwracał uwagę na rolę elektryfikacji w zapewnianiu bezpieczeństwa energetycznego.

– Elektryfikacja ma znaczny potencjał, żeby zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne, takie lokalne przede wszystkim, i żeby zmniejszyć zależność od paliw kopalnych, głównie tych importowanych. Ale żeby tak się stało, to musimy pamiętać o kilku ważnych aspektach, jak chociażby dywersyfikacja źródeł energii. Elektryfikacja bardzo mocno opiera się na energii odnawialnej – energii wiatrowej, słonecznej, wodnej czy geotermalnej – zaznaczył.

Jak dodał Michał Gaweł, warunkiem sukcesu jest także poprawne zdiagnozowanie potencjału dla elektryfikacji, a ten kryje się w transporcie.

– Z danych Rady Europy wynika, że ponad 25 proc. zanieczyszczeń powodują samochody, z czego 70 proc. to samochody osobowe – wyliczał.

Istotna jest przy tym także stymulacja lokalnej gospodarki.

– Transformacja energetyczna musi się odbywać poprzez współpracę biznesu z rządem, tak aby lokalne przedsiębiorstwa na niej korzystały, czyli żeby powstawały firmy, które zadbają o całą infrastrukturę wytwarzania tej energii, pozyskiwania, magazynowania i dostarczania do odbiorców indywidualnych, do rolnictwa, przemysłu, do małego i dużego biznesu – wskazał. – Finalnie skorzysta z tego przysłowiowy Kowalski – podkreślił prezes Fundacji 2.0.

Michał Gaweł zwrócił też uwagę na potencjał kryjący się w cyfryzacji.

– O tym chyba się rzadko mówi. Natomiast wszystkie inteligentne rozwiązania do elektryfikacji, magazynowania i odpowiedniego zarządzania tą energią powodują, że jesteśmy po prostu bardziej wydajni – zaznaczył.

Wojciech Bryczek, prezes Miglo, akcentował z kolei rolę gospodarki obiegu zamkniętego w zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego Polski.

– Recykling, odzyskiwanie odpadów do ponownego użycia zdecydowanie może zwiększyć lokalne bezpieczeństwo energetyczne. Bo kiedy czujemy się niebezpiecznie? Kiedy jesteśmy uzależnieni od kogoś; nasze bezpieczeństwo zwiększa się więc wraz z dywersyfikacją – podkreślał Bryczek. – Jeżeli poddajemy odpady recyklingowi, to nie jesteśmy uzależnieni od importu surowców do produkcji. Nie w całości oczywiście, ale w jakiejś części przedsiębiorcy mogą sobie rekompensować z recyklingu zapotrzebowanie na te surowce – mówił.

Zaznaczył też, że przy produkcji z recyklingu zużywana jest mniejsza ilość energii niż przy produkcji z nowych surowców.

Bezpieczeństwo energetyczne było jednym z tematów poruszanych podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów, który w dniach 4-5 marca odbywał się w Mikołajkach.

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Posty powiązane

error: Content is protected !!