Scroll Top
kobieta

Zaufanie do UE jest najwyższe od 17 lat.
Fot. Alfonso Cerezo z Pixabay

Zaufanie do UE jest najwyższe od 17 lat.
Fot. Alfonso Cerezo z Pixabay

Eurobarometr: Rekordowo wysokie zaufanie do UE

Najnowsze badanie Eurobarometru opublikowane dzisiaj ujawnia najwyższy poziom zaufania do Unii Europejskiej od 2007 r. i najwyższe poparcie dla euro w historii.

Badanie pokazuje również, że Europejczycy mają bardziej optymistyczne spojrzenie na przyszłość. Chcieliby zobaczyć silniejszą i bardziej niezależną UE, zwłaszcza w obliczu obecnych globalnych wyzwań.

Zaufanie do UE jest najwyższe od 17 lat

51% Europejczyków ma zaufanie do UE, to najwyższy wynik od 2007 r. Zaufanie do UE jest najwyższe wśród młodych ludzi w wieku 15-24 lat (59%). W innym 17-letnim rekordzie 51% Europejczyków stwierdziło, że ufa Komisji Europejskiej.

Prawie trzy czwarte respondentów (74%) twierdzi, że czuje się obywatelami UE, co jest najwyższym poziomem od ponad dwóch dekad. Ponadto ponad sześciu na dziesięciu obywateli UE (61%) jest również optymistycznie nastawionych do przyszłości UE.

Jednocześnie 44% obywateli UE nadal postrzega Unię pozytywnie, 38% ma obraz neutralny, a 17% negatywny.

Pozytywne trendy odnotowano również w większości badanych krajów rozszerzenia. Większość obywateli ufa Albanii (81%), Czarnogórze (75%), Kosowie (70%), Gruzji (58%), Macedonii Północnej i Bośni i Hercegowinie (po 56%) oraz Mołdawii (52%). W Turcji 42% (o cztery punkty procentowe więcej w porównaniu z poprzednim badaniem) ma tendencję do zaufania UE, a w Serbii 38% (+2 punkty procentowe). 38% respondentów z Wielkiej Brytanii (+6 punktów procentowych) również podziela ten pogląd.

Europejczycy chcą silniejszej, bardziej niezależnej i zrównoważonej UE

Prawie siedmiu na dziesięciu respondentów (69%) zgadza się, że UE ma wystarczającą władzę i narzędzia, aby bronić interesów gospodarczych Europy w gospodarce światowej. Podobnie, 69% zgadza się, że Unia Europejska jest miejscem stabilności w niespokojnym świecie.

Według Europejczyków bezpieczeństwo i obrona (33%) powinny być głównymi priorytetowymi obszarami działań UE w średnim okresie, a następnie migracja (29%), gospodarka (28%), klimat i środowisko (28%) oraz zdrowie (27%). Jednocześnie 44% obywateli Europy uważa, że ​​zapewnienie pokoju i stabilności będzie miało największy pozytywny wpływ na ich życie w krótkim okresie, a następnie zabezpieczenie żywności, zdrowia i dostaw przemysłowych w UE oraz zarządzanie migracją (oba 27%). Jeśli chodzi o konkretne obszary działań UE w sektorze czystym, Europejczycy uważają, że UE powinna w pierwszej kolejności priorytetowo traktować energię odnawialną (38%), a następnie inwestycje w zrównoważone rolnictwo (31%), infrastrukturę energetyczną (28%) i inwestycje w czyste technologie (28%).

Historycznie wysokie poparcie dla euro i rosnący optymizm co do gospodarki

Badanie Eurobarometru wykazało najwyższe poparcie dla wspólnej waluty w historii zarówno w całej UE (74%), jak i w strefie euro (81%). Jeśli chodzi o postrzeganie sytuacji gospodarki europejskiej, 48% Europejczyków (wzrost o jeden punkt od wiosny 2024 r.) uważa ją za dobrą, podczas gdy 43% (wzrost o dwa punkty) uważa ją za złą. Percepcja sytuacji gospodarki europejskiej systematycznie poprawia się od jesieni 2019 r. Większość obywateli (49%) uważa, że ​​sytuacja gospodarcza w Europie pozostanie stabilna w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Dalsze wsparcie dla reakcji UE na wojnę na Ukrainie

W obliczu rosyjskiej wojny agresywnej przeciwko Ukrainie, prawie dziewięciu na dziesięciu Europejczyków (87%) zgadza się na zapewnienie wsparcia humanitarnego osobom dotkniętym wojną. 71% obywateli UE popiera sankcje ekonomiczne wobec rosyjskiego rządu, firm i osób fizycznych, a 68% zgadza się na zapewnienie wsparcia finansowego Ukrainie. Sześciu na dziesięciu popiera przyznanie Ukrainie statusu kandydata przez UE, a 58% zgadza się na finansowanie przez UE zakupu i dostaw sprzętu wojskowego na Ukrainę.

Wojna na Ukrainie jest nadal uważana za najważniejszy problem na szczeblu UE (31%) z 15 pozycji (następnie imigracja (28%) i sytuacja międzynarodowa (22%), podczas gdy 76% europejskich respondentów zgadza się, że inwazja Rosji na Ukrainę stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa UE .

 

*

Standard Eurobarometer 102 (Jesień 2024) przeprowadzono w okresie od 10 października do 5 listopada 2024 r. w 27 państwach członkowskich. Ogółem przeprowadzono wywiady twarzą w twarz z 26 525 obywatelami UE. Wywiady przeprowadzono również w dziewięciu krajach kandydujących i potencjalnych krajach kandydujących (wszystkie z wyjątkiem Ukrainy) oraz w Zjednoczonym Królestwie.

 

Źródło informacji: komunikat prasowy KE

Posty powiązane

error: Content is protected !!