Najniższe zużycie toreb mają: Belgia (4 torby na osobę), Polska (7) i Portugalia (13).
Fot. Urszula Mazurkiewicz z Pixabay
Najniższe zużycie toreb mają: Belgia (4 torby na osobę), Polska (7) i Portugalia (13).
Fot. Urszula Mazurkiewicz z Pixabay
Eurostat: Polska zużywa bardzo mało toreb jednorazowych
O 4,7 miliarda mniej lekkich plastikowych toreb zużyto w UE w 2022 r. W 2022 r. każda osoba mieszkająca w UE zużyła średnio 66,6 lekkich plastikowych toreb na zakupy (LPCB).
Oznaczało to spadek o 10,8 toreb (-14%) na osobę w porównaniu z 2021 r.
W sumie w 2022 r. w całej UE zużyto 29,8 mld lekkich plastikowych toreb na zakupy, co oznacza spadek o 4,7 mld toreb w porównaniu z rokiem 2021.
Państwa, które zgłosiły najwyższe zużycie LPCB na osobę w 2022 r., to: Litwa (249 toreb na osobę), Łotwa (193) i Czechy (185), przy czym większość zużycia dotyczyła bardzo lekkich plastikowych toreb na zakupy (VLPCB), tj. toreb o grubości ścianki mniejszej niż 15 mikrometrów (mikronów).
Zużycie lekkich plastikowych toreb na zakupy, 2022, liczba toreb na mieszkańca.
Natomiast kraje, w których odnotowano najniższe zużycie, to Belgia (4 torby na osobę), Polska (7) i Portugalia (13).
We wszystkich krajach UE wdrożono obecnie środki mające na celu ograniczenie zużycia zgodnie z wymogami dyrektywy w sprawie toreb plastikowych, której celem jest ograniczenie zużycia LPCB do nieprzekraczania 40 toreb na osobę do 31 grudnia 2025 r. (cel ten nie obejmuje VLPCB).
Różnice w konsumpcji na mieszkańca wynikają głównie z różnic w skuteczności środków, na które wpływają czynniki ekonomiczne, społeczne i polityczne. Ponadto niektóre kraje wdrożyły środki mające na celu redukcję konsumpcji w latach 2018–2022, podczas gdy inne stosowały je przez dłuższy okres. Trzecim czynnikiem jest stosowanie różnych metod obliczeniowych w krajach UE.
Notatki metodyczne
Lekkie plastikowe torby na zakupy (LPCB): plastikowe torby na zakupy o grubości ścianki poniżej 50 mikronów, z uchwytem lub bez, wykonane z tworzywa sztucznego, dostarczane klientom w punkcie sprzedaży towarów lub produktów.
Dyrektywa w sprawie toreb plastikowych ma na celu ograniczenie zużycia plastikowych torebek z tworzyw sztucznych, aby zwalczać zaśmiecanie, zmienić zachowania konsumentów i promować zapobieganie powstawaniu odpadów. Określa ona także wymogi dotyczące ograniczenia zużycia.
Źródło informacji: Komunikat prasowy Eurostatu