Scroll Top
morze wiatrak

Pierwsza farma wiatrowa spółki Baltic Power w 2026 roku włączy do polskiego systemu elektroenergetycznego blisko 1,2 GW energii, która ma zasilić 1,5 miliona gospodarstw domowych.
Fot. marliesplatvoet z Pixabay

Pierwsza farma wiatrowa spółki Baltic Power w 2026 roku włączy do polskiego systemu elektroenergetycznego blisko 1,2 GW energii, która ma zasilić 1,5 miliona gospodarstw domowych.
Fot. marliesplatvoet z Pixabay

Farma wiatrowa Baltic Power jest najbardziej zaawansowanym projektem MEW w Polsce

1,2 GW zielonej energii z morskiej farmy wiatrowej spółki Baltic Power już w 2026 r. zasili 1,5 mln gospodarstw domowych.

Inwestycja jest najbardziej zaawansowanym projektem morskiej energetyki wiatrowej (MEW) w Polsce.

– Prace konstrukcyjne już widać – mówi Piotr Ostrowski, zastępca dyrektora ds. projektów w Baltic Power.

Prace budowlane można zaobserwować w okolicach Łeby, w części lądowej projektu farmy wiatrowej Baltic Power, gdzie powstaje stacja elektrolityczna. W kolejnych miesiącach, zgodnie z harmonogramem, budżetem i podpisanymi kontraktami, spółka rozpocznie etap instalacji wiatraków, począwszy od fundamentów.

– Jesteśmy już na etapie realizacji projektu. Teraz skupiamy się na prefabrykacji poszczególnych elementów: fundamentów, kabli, turbin. Wszystkie działania nasze i naszych dostawców w projekcie koncentrują się wokół tego, żeby z sukcesem zakończyć etap realizacji i w 2026 r. oddać farmę do eksploatacji – podkreśla Piotr Ostrowski, zastępca dyrektora ds. projektów w Baltic Power.

Ekspert wskazuje, że w przypadku inwestycji w MEW bardzo ważne jest przygotowanie rozwiązań legislacyjnych, aby sektor offshore w Polsce rozwijał się szybciej.

– Szybkie przejście przez cały cykl przygotowań inwestycyjnych – od decyzji o wdrożeniu projektu – było możliwe dzięki temu, że w Polsce zostało przygotowane środowisko regulacyjne, w którym można było rozwijać te projekty. Tymczasem słyszymy wiele komunikatów np. z rynku amerykańskiego, gdzie poszczególne projekty są po prostu stopowane. To niepokojące ze strony łańcucha dostaw – zaznacza Piotr Ostrowski.

Dodaje, że 6-letnie doświadczenie zebrane przez Baltic Power i wiedza, jak poszczególne rozwiązania prawne działają w praktyce, sprawiają, że spółka widzi wiele elementów, które można usprawnić.

– Mamy to doświadczenie, będziemy się nim dzielić i będziemy starali się wskazywać te elementy, których poprawienie wpłynie na rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – podkreśla Piotr Ostrowski.

Pierwsza farma wiatrowa spółki Baltic Power, wspólnego przedsięwzięcia Grupy ORLEN i kanadyjskiej spółki Northland Power, w 2026 roku włączy do polskiego systemu elektroenergetycznego blisko 1,2 GW czystej, dostępnej energii, która ma zasilić 1,5 miliona gospodarstw domowych.

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Posty powiązane

error: Content is protected !!