Scroll Top
pożar strażacy

W 2022 roku Fundacja KGHM przekazała strażom pożarnym 43 darowizny finansowe na łączną kwotę blisko 2 mln zł.
Fot. kalhh z Pixabay

W 2022 roku Fundacja KGHM przekazała strażom pożarnym 43 darowizny finansowe na łączną kwotę blisko 2 mln zł.
Fot. kalhh z Pixabay

Fundacja KGHM przeznaczy rekordową sumę na wsparcie Ochotniczej Straży Pożarnej

Pięć milionów złotych to wartość ogłoszonego właśnie programu Fundacji KGHM Polska Miedź, adresowanego do jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w całej Polsce.

Do września mogą one aplikować o dofinansowanie na zakup sprzętu, dzięki któremu jeszcze skuteczniej będą chronić bezpieczeństwo Polaków – ich zdrowie, życie i mienie.

Ochotnicza Straż Pożarna to ewenement na skalę europejską, a nawet światową. Tysiące druhów oraz druhen w całym kraju, na zasadzie wolontariatu, codziennie służy swoim lokalnym społecznościom, wspomagając i uzupełniając działania państwowych służb ratowniczych. Pierwsze jednostki OSP powstawały ponad sto lat temu wraz z odradzaniem się polskiej niepodległości.

– Członkowie OSP są zawsze obecni tam, gdzie potrzebna jest pomoc: nie tylko przy gaszeniu pożarów, jak wskazywałaby nazwa, ale także w reagowaniu na wypadki losowe, klęski żywiołowe, wszelkie sytuacje zagrażające życiu i zdrowiu mieszkańców Polski. Co więcej, to wokół jednostek OSP organizuje się życie społeczne i kulturalne, zwłaszcza w mniejszych ośrodkach i na terenach wiejskich – zauważył Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w zmodernizowanej remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Okuniewie.

To właśnie w tej podwarszawskiej miejscowości, w obecności parlamentarzystów, samorządowców oraz zastępu OSP, KGHM ogłosiło nabór do pierwszej edycji wyjątkowego programu swojej Fundacji.

– Do września OSP z całego kraju mogą aplikować o dofinansowanie w kwocie 50, 25 lub 5 tys. złotych na zakup sprzętu: pomp, narzędzi, odzieży ochronnej, który poprawi bezpieczeństwo i efektywność ich pracy. W sumie do rozdysponowania jest 5 milionów złotych. To kolejna z wielu inicjatyw Fundacji KGHM Polska Miedź, która już od dwóch dekad aktywnie wspiera ochotnicze i państwowe jednostki straży pożarnej – powiedział Tomasza Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Jak podkreślano podczas konferencji, program Fundacji wpisuje się w szerszą politykę wspierania przez spółki Skarbu Państwa unikalnej instytucji, jaką jest ogólnopolska sieć OSP. Często anonimowi bohaterowie, codziennie z poświęceniem niosący pomoc innym, zasługują za docenienie ich wysiłków i możliwość korzystania z najnowocześniejszego sprzętu oraz infrastruktury do wypełniania swej misji.

– W KGHM, z uwagi na specyfikę naszej pracy, doskonale rozumiemy, jak ważne dla każdego człowieka jest poczucie bezpieczeństwa oraz pewność, że w razie wypadku zostanie mu udzielona błyskawiczna, fachowa pomoc. Tym bardziej doceniamy służbę wszystkich polskich strażaków – dodał prezes Zdzikot.

Zwłaszcza w ostatnich latach, pełnych niespodziewanych i często dramatycznych kryzysów, odwaga oraz determinacja członków Ochotniczej Straży Pożarnej stanowiła fundament stabilności i bezpieczeństwa Polski.

– To OSP stawiły się na pierwszej linii frontu w walce z pandemią COVID-19, pomagając lokalnym społecznościom odnaleźć się w nowej, nieznanej rzeczywistości. Ich wsparcie okazało się również bezcenne w obliczu napaści Rosji na Ukrainę, kiedy to strażacy, od pierwszego dnia wojny, organizowali pomoc zarówno dla walczących na froncie żołnierzy, jak i uchodźców uciekających do naszego kraju – przypomniał Adam Ciszkowski, burmistrza gminy Halinów, w obrębie której znajduje się Okuniew.

Grupa Kapitałowa KGHM Polska Miedź jest czołowym producentem miedzi i srebra rafinowanego na świecie. Spółka prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą oraz hutniczą. Fundacja KGHM Polska Miedź, która powstała w 2003 roku, wspiera inicjatywy w czterech obszarach – kultury i tradycji, sportu i rekreacji, nauki i edukacji oraz zdrowia i bezpieczeństwa. Tylko w 2022 roku Fundacja przekazała strażom pożarnym 43 darowizny finansowe na łączną kwotę blisko 2 mln zł.

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Posty powiązane

error: Content is protected !!