Scroll Top
droga pojazdy znaki

Fot. EC - Audiovisual Service

Fot. EC - Audiovisual Service

Fundusze europejskie na projekty drogowe w Polsce Wschodniej już dostępne

Od 14 czerwca ruszył nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji drogowych z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.

W puli jest ponad 1,3 mld zł na dofinansowanie budowy i przebudowy dróg wojewódzkich, które poprawią dostępność transportową wschodnich województw.

Ministerstwo Rozwoju i Polityki Regionalnej poinformowało o rozpoczęciu naboru wniosków w trzeciej edycji programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Chodzi o pieniądze dla województw na rozbudowę spójnej sieci transportowej. Budżet naboru wyniesie 1 mld 355 mln zł, natomiast maksymalna wysokość dofinansowania może wynieść 85 proc. kosztów kwalifikowalnych.

– Dofinansowane inwestycje zapewnią sprawniejsze połączenia pomiędzy samymi miastami Polski Wschodniej, ale i z resztą kraju. Poprawią dostęp do rynków zbytu, pracy i usług publicznych, takich jak edukacja czy ochrona zdrowia. Pozytywne efekty dofinansowanych inwestycji odczują działający tu przedsiębiorcy, inwestorzy, odwiedzający wschodnie województwa turyści, a przede wszystkim mieszkańcy – powiedziała, cytowana w komunikacie resortu, wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Jak wskazano w komunikacie, inwestycje zrealizowane ze wsparciem funduszy europejskich, zapewnią lepszą jakość połączeń do europejskiej sieci transportowej (TEN-T) oraz ważnych węzłów logistycznych w tym przejść granicznych, terminali intermodalnych, węzłów kolejowych.

O wsparcie mogą się ubiegać samorządy województw Polski Wschodniej jako zarządcy dróg wojewódzkich. W tej edycji programu, obok dotychczasowych pięciu województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego, po raz pierwszy o finansowanie będzie mogło ubiegać się województwo mazowieckie bez Warszawy i otaczających ją powiatów.

Nabór w konkursie prowadzi Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Wnioski można składać do 30 sierpnia 2023 roku.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Posty powiązane

error: Content is protected !!