Scroll Top
konferencja

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej; Fot.: MFiPR

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej; Fot.: MFiPR

Fundusze z nowej perspektywy UE przyczynią się do realizacji nowatorskich projektów biznesowych

Polityka spójności oferuje beneficjentom funduszy europejskich wsparcie w realizacji inwestycji dotyczących zrównoważonego rozwoju – w tym dotyczących zmian klimatycznych i niskoemisyjności; cyfryzacji czy innowacyjności.

Dziesiątki miliardów euro z polityki spójności unijnej perspektywy na lata 2021-27 przyczynią się do realizacji nowatorskich projektów – powiedziała podczas spotkania z przedsiębiorcami z Podkarpacia wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wiceszefowa MFiPR wzięła udział w spotkaniu informacyjnym „Fundusze Europejskie w perspektywie finansowej na lata 2021-2027 – Wsparcie dla przedsiębiorców z funduszy europejskich” zorganizowanym w Jasionce przez Podkarpacką Regionalną Radę Przemysłu Przyszłości.

– Jestem przekonana, że liczone w dziesiątkach miliardów euro środki unijne z polityki spójności, które są dostępne w perspektywie finansowej na lata 2021-2027, przyczynią się do realizacji założonych przez inwestorów planów i nierzadko bardzo nowatorskich projektów. Pierwsze nabory dla przedsiębiorców zostały już uruchomione – podkreśliła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Resort Funduszy i Polityki Regionalnej przypomniał, że unijna polityka spójności w perspektywie finansowej na lata 2021-2027 z racji przyjętych przez Komisję Europejską polityk – Europejskiego Zielonego Ładu, Europejskiej Agendy Cyfrowej oraz Europejskiej Strategii Przemysłowej – oferuje beneficjentom funduszy europejskich, w tym przedsiębiorcom, wsparcie w realizacji inwestycji dotyczących zrównoważonego rozwoju – w tym dotyczących zmian klimatycznych i niskoemisyjności; cyfryzacji czy innowacyjności.

MFiPR poinformował, że w zakresie przedsiębiorczości większego znaczenia nabiorą zwrotne formy finansowania, które będą stosowane w przypadku projektów wykonalnych finansowo, czy generujących dochód. Doprecyzował, że formy wsparcia mogą ewoluować wraz ze zmieniającą się sytuacją rynkową i efektywnością przyjętych zasad wsparcia w danym obszarze.

– Podobnie jak to miało miejsce w perspektywie na lata 2014-2020, wsparcie działalności B+R i innowacyjności będzie skoncentrowane na kwestiach priorytetowych – tj. inteligentnych specjalizacjach (określonych na poziomie krajowym i regionalnym), istotnych z punktu widzenia przyszłości gospodarki oraz wyzwań społecznych i środowiskowych – zaznaczył resort.

 

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Posty powiązane

error: Content is protected !!