Chiny były zdecydowanie największym dostawcą paneli słonecznych, odpowiadając za 98% całego importu.
Fot. Maria Godfrida z Pixabay
Chiny były zdecydowanie największym dostawcą paneli słonecznych, odpowiadając za 98% całego importu.
Fot. Maria Godfrida z Pixabay
Import produktów z zielonej energii do UE wyższy niż eksport
W 2023 r. UE zaimportowała spoza UE panele słoneczne o wartości 19,7 mld euro, płynne biopaliwa o wartości 3,9 mld euro i turbiny wiatrowe o wartości 0,3 mld euro.
Wartość importowanych paneli słonecznych spadła o 12% w porównaniu z rokiem 2022 z powodu spadku cen, podczas gdy ilość wzrosła o 5%. Importy biopaliw ciekłych odnotowały 22% spadek wartości, przy skromnym 2% spadku ilości. Importy turbin wiatrowych spadły znacząco w tym okresie, przy 66% spadku wartości i 68% spadku ilości.
W tym samym czasie UE wyeksportowała panele słoneczne o wartości 0,9 mld euro, ciekłe biopaliwa o wartości 2,2 mld euro i turbiny wiatrowe o wartości 2,0 mld euro. W przeciwieństwie do paneli słonecznych i ciekłych biopaliw, eksport turbin wiatrowych znacznie przekroczył wartości importu.
W latach 2022–2023 eksport turbin wiatrowych odnotował największy wzrost wartości (+49%), a ich ilość wzrosła o 26%. Eksport paneli słonecznych wzrósł o 19% wartościowo i o 37% ilościowo. Podobnie eksport biopaliw ciekłych wykazał większy wzrost ilościowy w porównaniu z wartością (+63% w porównaniu z +36%).
Handel poza UE wybranymi produktami zielonej energii, 2023, mld EUR.
Chiny: główny partner w imporcie paneli słonecznych i płynnych biopaliw
Chiny były zdecydowanie największym dostawcą paneli słonecznych, odpowiadając za 98% całego importu. Turbiny wiatrowe były importowane głównie z Indii (59%) i Chin (29%). W przypadku biopaliw płynnych Chiny były na czele z 36%, następnie Wielka Brytania z 13% i Brazylia z 12%.
Źródło informacji: komunikat prasowy Eurostatu