Oświadczenia dotyczące zakazu polowań można składać jedynie osobiście
Fot. Manfred Antranias Zimmer z Pixabay
Oświadczenia dotyczące zakazu polowań można składać jedynie osobiście
Fot. Manfred Antranias Zimmer z Pixabay
Jak zakazać polowań na swoim terenie?
Zdaniem grupy posłów obecnie są stawiane zbyt wysokie wymagania dla osób, które chcą zakazać polowań na swojej nieruchomości.
Zgodnie z Prawem łowieckim:
„Oświadczenie o zakazie wykonywania polowania lub cofnięcie oświadczenia o zakazie wykonywania polowania składa się przed starostą. Starosta jest zobowiązany do nieodpłatnego poświadczania własnoręczności podpisu właściciela albo użytkownika wieczystego nieruchomości wchodzącej w skład obwodu łowieckiego na oświadczeniu lub cofnięciu oświadczenia”.
W praktyce oznacza to, że oświadczenia można składać jedynie osobiście, stawiając się w starostwie – zauważają posłowie i pytają, czy Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje zmianę art. 27b ustawy Prawo łowieckie mającą na celu umożliwienie składania oświadczeń o zakazie polowania w sposób analogiczny do tego, jak składa się wszystkie inne pisma w postępowaniu administracyjnym, w tym również w formie elektronicznej.
Jak wyjaśnił Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska, planuje się nowelizację Prawa Łowieckiego jedynie w zakresie umożliwienia notarialnego poświadczenia podpisu pod oświadczeniem o ustanowieniu zakazu wykonywania polowania przez właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości.
Możliwość zakazania polowań na swoim terenie poprzez złożenie oświadczenia przed starostą właściciele nieruchomości mają od 2018 roku, na koniec 2021 roku złożono w całym kraju ponad 1000 takich oświadczeń – podają posłowie.