W ramach Planu Wzrostu, po wprowadzeniu wszystkich reform, każdy partner z Bałkanów Zachodnich otrzyma mniej więcej tyle samo pomocy na mieszkańca, ile otrzymałby w ramach polityki spójności UE.
Fot. Gerd Altmann z Pixabay
W ramach Planu Wzrostu, po wprowadzeniu wszystkich reform, każdy partner z Bałkanów Zachodnich otrzyma mniej więcej tyle samo pomocy na mieszkańca, ile otrzymałby w ramach polityki spójności UE.
Fot. Gerd Altmann z Pixabay
KE o rozszerzeniu UE
Podczas wczorajszego przemówienia przewodnicząca von der Leyen omówiła znaczącą zmianę i postęp, jakie osiągnięto w polityce rozszerzenia UE podczas jej obecnej kadencji na stanowisku przewodniczącej Komisji.
Przewodnicząca KE przemawiała na Forum Strategicznym w Bled w Słowenii, które w tym roku odbywa się pod hasłem „Świat równoległych rzeczywistości”.
Przewodnicząca von der Leyen mówiła o tym, jak dalsza integracja daje UE większą dźwignię i silniejszy głos w dzisiejszym rozdrobnionym świecie. Przewodnicząca powiedziała, że „większy jednolity rynek zwiększa naszą konkurencyjność i dźwignię jako partnera handlowego. Daje nam narzędzia do reagowania na szantaż i nieuczciwą konkurencję. I daje nam większą wspólną siłę nabywczą. Rozszerzenie jest inwestycją w naszą zbiorową siłę i bezpieczeństwo”.
W obecnej kadencji Komisji poczyniono znaczące postępy w procesie integracji UE: rozpoczęto negocjacje akcesyjne z Albanią, Macedonią Północną, Mołdawią i Ukrainą. Przewodnicząca wyraziła przekonanie, że Bośnia i Hercegowina może być następna w kolejce.
Co ciekawe, Plan Wzrostu dla Bałkanów Zachodnich, przedstawiony przez Komisję w zeszłym roku, przynosi już konkretne rezultaty w terenie. Pod koniec tego miesiąca sześciu partnerów z Bałkanów Zachodnich przyjmie swoją Agendę Reform, która zawiera konkretne, kluczowe reformy, powiązane z 6 miliardami euro europejskich inwestycji. Jak podkreśliła przewodnicząca von der Leyen, każda reforma odblokuje nowe inwestycje.
Przewodnicząca zauważyła, że w ramach Planu Wzrostu, po wprowadzeniu wszystkich reform, każdy partner z Bałkanów Zachodnich otrzyma mniej więcej tyle samo pomocy na mieszkańca, ile otrzymałby w ramach polityki spójności UE.
Przewodnicząca Komisji podkreśliła, że w swoim nowym Kolegium wyznaczy dedykowanego Komisarza ds. Rozszerzenia i przypomniała, że przed nami trudne wybory: – Należy zająć się sporami dwustronnymi. Integracja w Unii Europejskiej będzie zależeć od rządów, podejmujących trudne i tak czasami niepopularne decyzje. Odkładanie decyzji oznacza podejmowanie błędnych decyzji. Ale podejmowanie decyzji, pójście naprzód oznacza przejęcie przywództwa, kształtowanie naszej przyszłości, bycie panami własnego losu.
Solidarność UE ze Słowenią rok później
Wcześniej tego dnia przewodnicząca von der Leyen była w Črna na Koroškem, mieście, które odwiedziła w sierpniu 2023 r. pośród niszczycielskich powodzi i osuwisk. Towarzyszyli jej premier Słowenii Robert Golob i burmistrz miasta Romana Lesjak.
Przewodnicząca powtórzyła, że Unia Europejska stoi po stronie Słowenii i mieszkańców Črna na Koroškem. Ogłosiła, że w zeszłym tygodniu Komisja zaproponowała zapewnienie 328 mln euro dodatkowego wsparcia w ramach Funduszu Solidarności UE, które zostanie zainwestowane głównie w naprawę i lokalną infrastrukturę.
To finansowanie uzupełnia kwotę 100 milionów euro zaliczki przekazanej już w ubiegłym roku.
Źródło informacji: komunikat prasowy Komisji Europejskiej