Scroll Top
ochrona sieci

UE jest obecnie lepiej przygotowana do stawienia czoła wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem niż w 2020 r.
Fot. Jan Alexander z Pixabay

UE jest obecnie lepiej przygotowana do stawienia czoła wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem niż w 2020 r.
Fot. Jan Alexander z Pixabay

KE: Ocena postępów w zwiększaniu bezpieczeństwa Europy

Żyjemy w coraz bardziej nieprzewidywalnym świecie, w którym natura zagrożeń ewoluuje, a kryzysy stają się coraz bardziej wielowymiarowe.

Cztery lata temu UE zobowiązała się do pracy nad wyzwaniami związanymi z bezpieczeństwem wewnętrznym i zewnętrznym, przyjmując strategię bezpieczeństwa UE na lata 2020–2025.

Od tego czasu regularnie ukazują się sprawozdania z postępów, w których ocenia się skuteczność UE we wdrażaniu tej strategii i zwiększaniu bezpieczeństwa Europy.

Komisja opublikowała swoje siódme sprawozdanie z postępu prac.

UE jest obecnie lepiej przygotowana do stawienia czoła wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem niż w 2020 r., gdyż przyjęła i wprowadziła szereg środków mających zapobiegać tym zmieniającym się zagrożeniom i eliminować je. Znajduje to odzwierciedlenie w raporcie, w którym podsumowano postęp w pięciu kluczowych obszarach:

– Wzmocnienie infrastruktury UE: UE podjęła środki w celu zwiększenia ochrony infrastruktury krytycznej i odporności podmiotów ją obsługujących, aby uniknąć skutków zakłóceń w świadczeniu podstawowych usług lub je złagodzić, a także wzmocniła ramy prawne w celu rozwiązania bieżących i przyszłych zagrożeń online i offline.

– Walka z terroryzmem i radykalizacją: przyjęto zestaw środków i narzędzi w celu wsparcia państw członkowskich w walce z terroryzmem. UE jest obecnie lepiej przygotowana do przewidywania zagrożeń terrorystycznych, zapobiegania im, ochrony i reagowania na nie.

– Walka z przestępczością zorganizowaną: UE podjęła działania w celu rozbicia struktur przestępczości zorganizowanej i stawienia czoła zagrożeniom w takich obszarach jak cyberprzestępczość, nielegalny handel narkotykami i innymi towarami, przemyt migrantów i handel ludźmi, przestępstwa przeciwko środowisku, przestępczość gospodarcza i finansowa oraz walka z korupcją.

– Wzmocnienie egzekwowania prawa i współpracy sądowej: obejmuje to między innymi nowe przepisy dotyczące wymiany informacji i przegląd ram z Prüm dotyczących zautomatyzowanej wymiany danych na potrzeby współpracy policyjnej, nowe przepisy dotyczące zaawansowanych informacji o pasażerach oraz silniejszą rolę Europolu.

– Współpraca z partnerami międzynarodowymi: UE jest bezpieczniejsza, gdy jej partnerzy również są bezpieczniejsi. Tylko w 2023 r. wydano około 700 mln EUR na wsparcie potencjału krajów trzecich i wzmocnienie naszej współpracy z nimi w zakresie zwalczania terroryzmu oraz zapobiegania brutalnemu ekstremizmowi i zwalczania go.

 

Źródło informacji: komunikat prasowy Komisji Europejskiej

Posty powiązane

error: Content is protected !!