Scroll Top
przystanek wiata

Program Przystankowy pozwala walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym.
Fot. Catkin z Pixabay

Program Przystankowy pozwala walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym.
Fot. Catkin z Pixabay

Lepsze możliwości obsługi pasażerów na kolei na Mazowszu

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiła przetargi na modernizację przystanku Wołomin oraz na budowę miejsc parkingowych przy przystanku Urle w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.

– Mieszkańcy Mazowsza korzystają z efektów Programu Przystankowego, dzięki któremu skutecznie walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym. Na terenie woj. mazowieckiego zmodernizowano lub zbudowano już 9 przystanków. Dzięki inwestycji w Wołominie pasażerowie będą mogli korzystać z dłuższym pociągów, natomiast w Urlach zostawić samochód przy przystanku i przesiąść się do ekologicznego transportu — powiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Andrzej Bittel.

Na terenie bezpośrednio sąsiadującym ze stacją kolejową Urle, na linii kolejowej Zielonka – Kuźnica Białostocka (lk 6), PKP PLK SA wybudują monitorowany parking, który zapewni mieszkańcom wygodne przesiadki do pociągów. Zarządca kolei ogłosił przetarg na zaprojektowanie i wykonanie parkingu z 80 miejscami postojowymi, w tym 5 dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Czas realizacji to 10 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą.

– Dzięki rządowemu Programowi Przystankowemu, PKP Polskie Linie Kolejowe SA zwiększają udogodnienia dla podróżnych w całej Polsce, w tym w podwarszawskich miejscowościach: Urlach i Wołominie. Zapewniamy lepsze możliwości komunikacyjne, budując parkingi przy stacjach i przystankach i warunki podróżowania, umożliwiając korzystanie z dłuższych pociągów — stwierdził Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Druga inwestycja, na którą PLK SA ogłosiły przetarg, dotyczy przebudowy peronu w Wołominie. 200-metrowy peron zostanie przebudowany i wydłużony do 390 metrów. Inwestycja umożliwi sprawniejszą obsługę podróżnych jadących w stronę Warszawy czy Białegostoku, wsiadających lub wysiadających w Wołominie z pociągów Intercity, szczególnie w okresie letnim i szczytów przewozowych, kiedy przewoźnik prowadzi na trasie dłuższe składy. Szacunkowa wartość zadania w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 to ok. 3,5 mln zł.

Program Przystankowy w woj. mazowieckim

W województwie mazowieckim Program Przystankowy obejmuje na liście podstawowej 16 lokalizacji na łączną kwotę ponad 93,20 mln zł.

Są to: Józefin, Błonie Rokitno, Mińsk Mazowiecki, Kosów, Chronów, Bąkowiec, Mrozy, Wołomin, Mordy Miasto, Koziebrody, Radom Południowy, Ruda Wielka, Mława Miasto, Groszowice Wrzosów, Dąbrówka Zabłotnia, Niemojki. W 2021 r. przebudowano przystanek w Niemojkach. Od 2023 r. pociągi zatrzymują się na nowych przystankach Dąbrówka Zabłotnia, Groszowice Wrzosów, Bąkowiec, Chronów, Mordy Miasto, Mława Miasto, Błonie Rokitno i Mrozy.

Rządowy Program dla lepszej komunikacji kolejowej

Celem Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

W Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 207 lokalizacji, a na liście rezerwowej 107.

Program Przystankowy ułatwia przesiadki

W województwie mazowieckim planowana jest budowa łącznie 11 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach, o szacunkowej łącznej wartości 8,5 mln zł. Są to: Rokitno, Ruda Wielka, Małkinia, Urle, Chorzele, Wola Bierwiecka, Kruszyna, Zielonka, Warka, Ciechanów oraz Mława. Trwają już prace związane z budową parkingu w Rokitnie.

W ramach Programu w całej Polsce przewidziano realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na ich budowę to 74,31 mln zł. Obecnie zakończono budowy w pięciu lokalizacjach, w szesnastu postępują prace budowlane, a dla siedmiu przygotowywane są postępowania przetargowe.

 

Źródło informacji: MI; PAP MediaRoom

Posty powiązane

error: Content is protected !!