Scroll Top
money-1235728_1280

Dzięki profilowi zaufanemu nie tylko sprawdzisz swój e-PIT, ale załatwisz też wiele innych urzędowych spraw.
Fot. TomaszSupel z Pixabay

Dzięki profilowi zaufanemu nie tylko sprawdzisz swój e-PIT, ale załatwisz też wiele innych urzędowych spraw.
Fot. TomaszSupel z Pixabay

MC: Nie czekaj do ostatniej chwili rozlicz PIT przez internet

Okres rozliczeń podatkowych trwa. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko, łatwo, przez internet rozliczysz swój PIT. Zrób to od razu! Twój e-PIT to rozliczenia podatkowe, które wypełniła za Ciebie i udostępniła Krajowa Administracja Skarbowa.

Usługa Twój e-PIT

Twój e-PIT działa przez całą dobę i możesz z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Dostęp do usługi masz w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie podatki.gov.pl.

Do e-Urzędu Skarbowego zalogujesz się za pośrednictwem login.gov.pl, identyfikując się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikacją mObywatel. Te formy logowania pozwalają w pełni korzystać ze wszystkich funkcjonalności e-Urzędu Skarbowego. Dodatkowo do samej usługi Twój e-PIT wciąż możesz zalogować się także danymi podatkowymi.

Korzystając z funkcjonalności e-US, możesz m.in. sprawdzić swoje dotychczasowe rozliczenia z urzędem, zweryfikować status zwrotu podatku lub zapłacić podatek, także za pomocą systemu płatności BLIK

Chcesz założyć profil zaufany? Sprawdź, jak to zrobić.

Krok po kroku.

Aby założyć profil zaufany, wejdź na stronę: pz.gov.pl/pz/index i kliknij na pole Zarejestruj się w prawym górnym rogu. Wybierz sposób, jakim chcesz uzyskać profil zaufany

A możesz to zrobić na cztery sposoby:

  • Za pośrednictwem bankowości elektronicznej – to najszybszy sposób, bo nie wymaga dodatkowego potwierdzania danych (dane w banku zostały zweryfikowane podczas zakładania konta). Taką możliwość dają: PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING, Alior Bank, Millennium Bank, BNP Paribas, Inteligo, Velo Bank, Credit Agricole, BOŚ Bank, kilkaset banków spółdzielczych oraz platforma Envelo.
  • Wypełniając internetowy wniosek i umawiając się na wideospotkanie z urzędnikiem.
  • Potwierdzając profil zaufany online za pomocą dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.
  • Wypełniając internetowy wniosek i w drugim kroku – potwierdzając PZ osobiście w jednym z ponad 2000 punktów potwierdzających w Polsce i zagranicą.

Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz – proces założenia profilu zaufanego jest naprawdę prosty. Szczegółowe informacje na temat każdego ze sposobów na założenie PZ – znajdziecie na GOV.pl.

Profil zaufany na później

Dzięki profilowi zaufanemu nie tylko sprawdzisz swój e-PIT, ale załatwisz też wiele innych urzędowych spraw. Bez wychodzenia z domu, w pełni online! Oto kilka najpopularniejszych e-usług:

Wyślij pismo ogólne

Chcesz załatwić nietypową sprawę przez internet? Złożyć podanie, wniosek, skargę lub zgłoszenie? Wypełnij formularz pisma ogólnego i wyślij go do wybranego urzędu lub podmiotu publicznego.

Zgłoś urodzenie dziecka

Jeśli urodzi ci się dziecko, zarejestruj je w odpowiednim urzędzie stanu cywilnego (USC). Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje.

Zgłoś zbycie/nabycie pojazdu

Na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę.

Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego

Gdy kierownik urzędu stanu cywilnego (USC) zarejestruje urodzenie, małżeństwo lub zgon, dostaniesz bezpłatnie odpis skrócony aktu. Za każdy kolejny odpis aktu zazwyczaj trzeba zapłacić opłatę skarbową. Odpis możesz dostać w formie papierowej lub elektronicznej.

Sprawdź swoje punkty karne

Jesteś kierowcą i chcesz sprawdzić, ile masz punktów karnych? Możesz zapytać o nie w komisariacie policji lub – za pomocą usługi systemu CEPiK 2.0 – uzyskać dostęp do aktualnych danych z ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego.

Wymelduj się z pobytu stałego

Zmieniasz miejsce stałego zamieszkania? Wymelduj się. Uwaga! Jeśli chcesz od razu zameldować się w nowym miejscu, nie korzystaj z tej usługi. Obie sprawy – wymeldowanie i zameldowanie – załatwisz jednym zgłoszeniem Zamelduj się na pobyt stały lub czasowy dłuższy niż 3 miesiące.

Zamelduj się na pobyt stały lub czasowy

Zmieniasz miejsce zamieszkania? A może wracasz z zagranicy i nie masz meldunku w Polsce? Pamiętaj, żeby się zameldować.

Podpisz dokument elektronicznie

Skorzystaj z tej usługi, jeśli potrzebujesz wysłać gdzieś w załączeniu podpisany elektronicznie dokument. Możesz użyć wygodnego dla odbiorcy formatu PAdES (podpis w dokumencie PDF) albo podpisać sprawozdanie finansowe w wymaganym formacie XAdES (podpis w dokumencie XML).

Jeśli masz profil zaufany, załatwisz dużo, dużo więcej:

Zalogujesz się do Internetowego Konta Pacjenta

Złożysz wniosek o 800+

Zapiszesz dziecko do żłobka lub przedszkola

Założysz działalność gospodarczą

Zmienisz stały obwód glosowania

Możesz także zastrzec nr PESEL lub odwołać takie zastrzeżenie i wiele więcej, a to wszystko, nie ruszając się z domu – przez internet.

 

 

Źródło informacji: Ministerstwo Cyfryzacji; PAP MediaRoom

Posty powiązane

error: Content is protected !!