Scroll Top
laptop powiązania

Fot. Gerd Altmann z Pixabay

Fot. Gerd Altmann z Pixabay

MC o głosowaniu w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Jak dopisać się do Centralnego Rejestru Wyborców, czyli rejestru wszystkich osób uprawnionych do głosowania w wyborach? Jak zmienić swój stały obwód głosowania, bo chce się w tych i kolejnych wyborach głosować w innej gminie niż ta, w której ma się meldunek?

Te formalności można załatwić online. Trzeba tylko pamiętać, by zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem, gdyż urząd ma kilka dni na to, by rozpatrzyć wniosek.

– W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się już 9 czerwca, każdy może zagłosować praktycznie w dowolnym miejscu, w którym będzie przebywał w dniu wyborów. Czas na podjęcie decyzji jest do 6 czerwca. Zachęcam do tego, aby wziąć udział w tych wyborach i skorzystać przy tym z możliwości jakie daje technologia, szczególnie aplikacja mObywatel – mówi wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Z jakich usług można skorzystać podczas zbliżających się wyborów?

  1. Można pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania w dowolnej gminie w okresie od 44 dnia przed dniem wyborów do 3 dnia przed dniem wyborów, czyli do 6 czerwca.

2. Można jednorazowo zmienić miejsce głosowania. Wniosek o zmianę miejsca głosowania tylko na te wybory składa się do urzędu gminy, w której będzie się przebywać w dniu wyborów. Można go złożyć w terminie od 44 dnia przed dniem wyborów do 3 dnia przed dniem wyborów, czyli do 6 czerwca. Z możliwości jednorazowej zmiany miejsca głosowania można skorzystać zarówno na stronie gov.pl jak i przez aplikację mObywatel.

  1. Można zmienić stały obwód głosowania. Wniosek dotyczy sytuacji, gdy mieszka się na stałe w innymi miejscu niż adres zameldowania. Zmiany można dokonać zawsze, niezależnie od rodzaju wyborów.
  2. Można zagłosować korespondencyjne. Możliwość głosowania korespondencyjnego dostępna jest dla osób: a. niepełnosprawnych o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, b. podlegających w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych. c. który najpóźniej w dniu głosowania kończy 60 lat.

Wniosek o głosowanie korespondencyjne można złożyć tutaj – https://www.gov.pl/web/gov/zglos-zamiar-glosowania-korespondencyjnego3.

To, że chce się zagłosować korespondencyjnie zgłasza się komisarzowi wyborczemu właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania do 13 dnia przed dniem wyborów. Termin ten już upłynął. Jeśli jednak wyborca rozpoczął podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po wskazanym wyżej terminie, może zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego do 2 dnia przed dniem wyborów, czyli do 7 czerwca.

Jak dopisać się do CRW lub zmienić stały obwód głosowania

W wyborach do Parlamentu Europejskiego można zagłosować poza miejscem zamieszkania. Zagłosować mogą zarówno obywatele Polscy, jak i obywatele Unii Europejskiej, którzy na stałe mieszkają w Polsce i którzy na swój wniosek dopisali się do Centralnego Rejestru Wyborców.

Z e-usługi zmiany stałego obwodu głosowania lub dopisania się do CRW można skorzystać tutaj – https://www.gov.pl/web/gov/zmien-obwod-glosowania-lub-dopisz-sie-do-crw.

mDowód może się przydać na wybory

mDowód to pełnoprawny elektroniczny dokument tożsamości w aplikacji mObywatel 2.0. Można nim potwierdzić swoją tożsamość także podczas nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego. Co ważne, można to zrobić za pomocą mObywatela 2.0 w telefonie także w trybie offline, czyli bez dostępu do internetu.

Trzeba pamiętać, że mObywatelem można potwierdzić swoją tożsamość tylko na terytorium Polski!

Usługa Wybory w mObywatelu 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 za pomocą telefonu można sprawdzić:

– swoje dane w rejestrze wyborców,

– swoje prawo wyborcze,

– adres lokalu wyborczego, w którym można zagłosować.

Aplikacja może przekierować także do wniosku o jednorazową zmianę miejsca głosowania, jeśli na przykład data wyborów pokrywa się z wcześniej zaplanowanym wyjazdem. Zmienić miejsce głosowania można także w przeglądarce internetowej na dowolnym urządzeniu (telefonie, komputerze lub tablecie).

 

Źródło informacji: Ministerstwo Cyfryzacji; PAP MediaRoom

Posty powiązane

error: Content is protected !!