Scroll Top
euro

W najbliższych latach rozwój kraju musi potoczyć się w kierunku Polski powiatowej.
Fot. Gerd Altmann z Pixabay

W najbliższych latach rozwój kraju musi potoczyć się w kierunku Polski powiatowej.
Fot. Gerd Altmann z Pixabay

MFiPR: Rozmawiamy z samorządowcami ze Śląska o ich wsparciu z Funduszy Europejskich i KPO

Rozwój Polski nie dotyczy tylko wielkich metropolii. Oprócz nich powinny kwitnąć także polskie powiaty, mniejsze miasta i gminy.

W najbliższych latach rozwój kraju musi potoczyć się w kierunku Polski powiatowej – mówiła minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podczas spotkania z samorządowcami woj. śląskiego.

Śląsk jest drugim województwem w Polsce pod względem wykorzystania środków dla samorządów z KPO.

Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz spotkała się dzisiaj w Orzeszu z samorządowcami woj. śląskiego, aby rozmawiać o wsparciu dla nich ze środków funduszy unijnych i KPO.

– Nie jesteśmy w przypadkowym miejscu. To wybór, który pokazuje, że rozwój Polski nie dotyczy tylko wielkich metropolii. Oprócz nich powinny kwitnąć także polskie powiaty, mniejsze miasta i gminy. Fundusze Europejskie są środkiem do celu, jaki sobie stawiamy w Ministerstwie Funduszy i Polityki regionalnej. Jest nim rozwój Polski także tej niemetropolitalnej. To jest nasza przyszłość – powiedziała na spotkaniu ze śląskimi samorządowcami minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, że obecnie decyduje się, w jakim kierunku pójdzie rozwój Polski.

– Najbliższe lata i to, jak będziemy kierować środki inwestycyjne, zdecydują, w którą stronę potoczy się rozwój Polski. To musi potoczyć się w kierunku Polski powiatowej oraz takich miast, w którym dzisiaj jesteśmy – powiedziała szefowa MFiPR.

Środki z FE i KPO dla samorządowców

Łącznie ok. 200 mld zł z polityki spójności i KPO jest do wykorzystania przez samorządy (z KPO pozostało 18 mld zł). Aktualnie samorządy mogą startować w naborach dotyczących m. in. budownictwa mieszkaniowego, wymiany źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych, czy wdrożenia reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego. Ze środków, które uruchomimy w naborach do końca sierpnia znacząca większość pójdzie na odbudowę po powodzi, w tym w woj. śląskim – na odbudowę infrastruktury wodno-ściekowej, infrastruktury zaopatrzenia w wodę oraz budynków użyteczności publicznej. Dzięki rewizjom KPO zwiększyliśmy środki dla samorządów łącznie o ok. 24 mld zł, a teraz uruchomimy też Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności (25 mld zł). Jego część będzie przeznaczona dla samorządów na schrony, na infrastrukturę drogową podwójnego zastosowania, na poprawę cyberbezpieczeństwa, na systemy łączności alarmowej.

Strategia rozwoju średnich miast

W MFiPR przygotowujemy średniookresową strategię rozwoju kraju do 2035 roku, która zwróci uwagę na szczególny potencjał miast średniej wielkości. Chodzi o to, aby nasz kraj rozwijał się w oparciu o sieć kilkudziesięciu regionalnych i subregionalnych, dobrze skomunikowanych ośrodków, a nie tylko kilku największych metropolii. Do takich centrów może zaliczać się np. Rybnik, Bielsko Biała, Częstochowa. Przygotowujemy w resorcie także ustawę o rozwoju miast, która pomoże ośrodkom różnej wielkości lepiej sobie radzić z wyzwaniami które przekraczają ich granice administracyjne.

Swoje “związki aglomeracyjne” będą mogły tworzyć również inne większe miasta w woj. śląskim.

KPO w woj. śląskim

W ramach KPO w woj. śląskim podpisano ponad 99,6 tys. umów na łączną kwotę ponad 16,5 mld zł. Środki przeznaczyliśmy na:

– ponad 100 podmiotów ekonomii społecznej;

– 37 czarnych punktów, które zostało lub będzie przebudowanych;

– nowe autobusy zero- lub nisko-emisyjne (m. in. w Raciborzu, Wodzisławiu Śląskim, Rybniku, Jastrzębiu-Zdroju, Żorach, Cieszynie, Żywcu, Bielsku-Białej, Czechowicach-Dziedzicach, Tychach, Oświęcimiu, Katowicach, Częstochowie);

– zieloną transformację miast (w Sosnowcu ponad 24 mln zł głównie na skwery i place zabaw, w Żorach – ponad 24 mln zł głównie na wodociągi i kanalizację);

– Branżowe Centra Umiejętności – w woj. śląskim będzie łącznie 9 BCU (działa już m. in. BCU Branży Lotniczej w Katowicach, BCU Górnicze w Rybniku, BCU Modowe w Sosnowcu).

Wsparcie dla samorządowców z FEnIKS

W ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) w woj. śląskim podpisaliśmy 31 umów z dofinansowaniem 3,44 mld zł ze środków UE, w tym 10 umów z samorządami na kwotę 936,9 mln zł.

Dodatkowo w ramach FEnIKS realizowane są projekty ogólnokrajowe, z których mogą korzystać także beneficjenci z województwa śląskiego. Są to projekty: Program priorytetowy „Mój Prąd” (2,3 mld zł), Rozwój OZE (1,4 mld zł) oraz Projekt doradztwa energetycznego (172 mln zł).

Samorządowcy mogą sięgać po środki z FEnIKS w ramach aktualnie trwających naborów, które dotyczą usuwania niewłaściwie składowanych lub magazynowanych odpadów, infrastruktury kultury i turystyki kulturowej. W przyszłym tygodniu rozpoczną się także nabory na odbudowę po powodzi uszkodzonej infrastruktury wodno-ściekowej i infrastruktury zaopatrzenia w wodę oraz na poprawę efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych (wraz z instalacją OZE) w ramach Programu Czyste Powietrze (wsparcie na termomodernizację domów jednorodzinnych, uszkodzonych w powodzi).

Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

Ze środków programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 zrealizowano już ponad 1900 projektów, które dofinansowano łącznie kwotą 11,2 mld zł. 43 proc. tych środków trafiło do samorządów – realizują ponad 900 projektów z dofinansowaniem 4,8 mld zł.

Trwają nabory dotyczące m.in. gospodarki odpadami komunalnymi, wsparcia tworzenia i funkcjonowania mieszkań dla osób w kryzysie bezdomności, czy ponownego wykorzystania terenów poprzemysłowych, zdewastowanych, zdegradowanych na cele rozwojowe regionu.

 

Źródło informacji: MFiPR; PAP MediaRoom

Posty powiązane

error: Content is protected !!