Scroll Top
euro monety banknoty Fot. Tom z Pixabay

W woj. łódzkim ok. 12,6 mld zł trafiło na inwestycje z pieniędzy unijnych.
Fot. Tom z Pixabay

W woj. łódzkim ok. 12,6 mld zł trafiło na inwestycje z pieniędzy unijnych.
Fot. Tom z Pixabay

MFiPR: W Łódzkiem zainwestowano już ponad 12,5 mld z funduszy europejskich i KPO

Zakup kilkudziesięciu autobusów zeroemisyjnych, termomodernizacja szkół i bibliotek, powstanie kilku Branżowych Centrów Umiejętności, likwidacja tzw. czarnych punktów na drogach – to tylko niektóre z wielu inwestycji w woj. łódzkim, które już zostały dofinansowane z KPO i funduszy europejskich.

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz spotkała się w Łodzi z samorządowcami z tego regionu.

– Jesteśmy na ostatniej prostej. Przed nami ostatni rok inwestowania środków z Krajowego Planu Odbudowy. Całościowo – w ramach budżetu UE i KPO – na różnego rodzaju inwestycje podejmowane przez samorządy wszystkich szczebli mamy w sumie 200 mld zł. To są ogromne pieniądze – podkreśliła minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

– Z budżetu unijnego województwo łódzkie zainwestowało już ponad 8 mld zł, a z KPO – 4,5 mld zł. Wśród inwestycji z KPO wymienić warto m. in. utworzenie już 7 Branżowych Centrów Umiejętności i zakup ponad 50 zeroemisyjnych autobusów. Ocieplono też kilka szkół, bibliotek i ośrodków kultury. A takich inwestycji jest znacznie więcej – dodała minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Rozmowa szefowej MFiPR z samorządowcami z Łodzi i całego województwa dotyczyła inwestycji, które przyczyniają się do rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Podczas spotkania poruszono też m. in. kwestię społecznego budownictwa mieszkaniowego. Dyskutowano o możliwościach rozwiązania kwestii depopulacji, z którą mierzą się też władze i mieszkańcy tego regionu. W tym kontekście minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przedstawiła założenia średniookresowej strategii.

Inwestycje w Łódzkiem

Na terenie Łodzi i województwa łódzkiego już 1,1 tys. projektów otrzymało łącznie 8,1 mld zł z krajowych i regionalnych programów unijnych na lata 2021-2027. Do tego dochodzi ok. 4,5 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy, w tym 1,3 mld zł trafiło bezpośrednio do samorządów. To w sumie ok. 12,6 mld zł na inwestycje, które powstają w tym regionie z pieniędzy unijnych.

Te środki zostały już przeznaczone m. in. na:

– wsparcie 70 podmiotów ekonomii społecznej;

– zakup 53 autobusów zeroemisyjnych;

– zieloną transformację miast (m. in. na tereny rekreacyjne, dwie kładki dla pieszych);

– ocieplenie szkół, bibliotek i ośrodków kultury;

– utworzenie 7 Branżowych Centrów Umiejętności;

– infrastrukturę wodno-ściekową na terenach wiejskich;

– opiekę długoterminową i geriatryczną w szpitalach;

– likwidację 13 tzw. czarnych punktów na drogach.

 

 

 

Źródło informacji: MFiPR; PAP MediaRoom

Posty powiązane

error: Content is protected !!