Scroll Top
kontenerowiec Fot. Freddy z Pixabay

Projekt drogowy S3-D11 jest obecnie kluczowy dla całego regionu Europy Środkowej, gdyż w dogodny sposób połączy Czechy z zachodnimi regionami Polski i polskimi portami morskimi Morza Bałtyckiego: Szczecinem i Świnoujściem.
Fot. Freddy z Pixabay

Projekt drogowy S3-D11 jest obecnie kluczowy dla całego regionu Europy Środkowej, gdyż w dogodny sposób połączy Czechy z zachodnimi regionami Polski i polskimi portami morskimi Morza Bałtyckiego: Szczecinem i Świnoujściem.
Fot. Freddy z Pixabay

MI: Rozmowy o transgranicznych projektach transportowych oraz wspólnej gospodarce wodnej Polski i Czech

Współpraca dwustronna Polski i Czech w zakresie gospodarki wodnej oraz wspólnie realizowane transgraniczne projekty transportowe były tematami rozmowy wiceministra infrastruktury Przemysława Koperskiego z czeskim wiceministrem rolnictwa Radkiem Lančem oraz wiceministrem transportu Vaclavem Bernardem, w czasie spotkania 27 czerwca 2024 r. w Pradze.

W delegacji polskiej uczestniczyli również przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Głównym celem współpracy Polski i Czech na wodach granicznych jest zapewnienie ochrony, racjonalnego użytkowania wód granicznych oraz poprawa ich jakości, przy zachowaniu i odnowie ekosystemów od wód zależnych.

Wiceminister Przemysław Koperski zaznaczył, że takie działania mogą być realizowane skutecznie tylko dzięki ścisłej współpracy obu państw. — Granice administracyjne nie mogą nas dzielić, one powinny nas jednoczyć. Polsko-czeskie relacje niejednokrotnie udowodniły, że tak właśnie się dzieje — powiedział wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski.

Podczas spotkania z wiceministrem transportu Vaclavem Bernardem rozmawiano o wspólnie realizowanych połączeniach drogowych i kolejowych, w tym połączeniu polskiej drogi ekspresowej S3 z czeską autostradą D11. — Projekt drogowy S3-D11 jest obecnie kluczowy dla całego regionu Europy Środkowej, gdyż w dogodny sposób połączy Czechy z zachodnimi regionami Polski i polskimi portami morskimi Morza Bałtyckiego: Szczecinem i Świnoujściem — mówił wiceminister Przemysław Koperski.

Rozmowy dotyczyły także współpracy na forum UE oraz w ramach Grupy Wyszehradzkiej. — Wzajemna współpraca sąsiedzka często może stać się przykładem dobrej praktyki przekształcenia Europy Środkowej w stabilny region o rosnącej konkurencyjności gospodarczej — podsumował spotkania w Pradze wiceminister Przemysław Koperski.

 

 

Źródło informacji: MI; PAP MediaRoom

Posty powiązane

error: Content is protected !!