Fot. LucyKaef z Pixabay
Fot. LucyKaef z Pixabay
MRiT: Usprawniamy proces szacowania strat na terenach objętych powodzią
Do wojewódzkich inspektorów nadzoru budowlanego dołączają eksperci z innych regionów. W akcję zaangażowanych ma być ponad pół tysiąca osób.
Inspektorzy nadzoru budowalnego z całego kraju ruszyli na tereny objęte powodzią. W pierwszej kolejności będą oceniać, czy zalane budynki nie stwarzają zagrożenia i nadają się do dalszego użytkowania. Na prośbę ministra rozwoju i technologii w akcję włączyli się także uprawnieni eksperci z Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.
W GUNB odbyła się odprawa z udziałem Ministra Rozwoju i Technologii dotycząca udzielania pomocy w szacowaniu szkód na terenach objętych powodzią.
– Musimy jak najszybciej i jak najsprawniej przeprowadzić proces szacowania szkód. Część obiektów mogło zostać uszkodzonych w takim stopniu, że nawet ich wstępne porządkowanie stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia. Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom jest teraz absolutnym priorytetem dla całej administracji budowlanej w kraju – powiedział minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk.
Na terenie dwóch poszkodowanych województw w pracę zaangażowanych jest już ponad 240 osób podzielonych na zespoły. W skład każdego z nich wchodzi inżynier z uprawnieniami do oceny technicznego stanu budynku. Pracę tych zespołów koordynują wojewódzcy inspektorzy nadzoru. Prace są prowadzone w miejscowościach, z których ustąpiła woda.
W zależności od rozwoju sytuacji powodziowej i możliwości dotarcia do budynków, do pracy będą kierowani kolejni inspektorzy nadzoru budowlanego, delegowani z innych części Polski. Będą wspierani przez 300 inżynierów z Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, którzy na prośbę ministra rozwoju i technologii rozpoczęli współpracę z wojewódzkimi inspektorami nadzoru oraz kierownictwem Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Są to doświadczeni fachowcy, którzy pracowali przy szacowaniu szkód w czasie powodzi w 1997 oraz 2010 roku.
Inżynierowie w ramach współpracy z MRiT i wojewódzkimi inspektorami nadzoru budowlanego będą szacować straty bez pobierania jakichkolwiek opłat od osób poszkodowanych w czasie powodzi. Ich udział przyczyni się do przyspieszenia procesu oceny stanu technicznego zalanych budynków. Jednocześnie minister rozwoju zobligował kierownictwo GUNB do przekazywania codziennych raportów z postępów prac.
Źródło informacji: MRiT; PAP MediaRoom