Scroll Top
policja samochód

Odbyła się odprawa komendanta głównego Policji z komendantami wojewódzkimi Policji w sprawie zabezpieczenia wyborów.
Fot. Andrzej Rembowski z Pixabay

Odbyła się odprawa komendanta głównego Policji z komendantami wojewódzkimi Policji w sprawie zabezpieczenia wyborów.
Fot. Andrzej Rembowski z Pixabay

MSWiA o bezpieczeństwie podczas wyborów samorządowych

W środę, 3 kwietnia br. w MSWiA odbyła się konferencja prasowa ministra spraw wewnętrznych i administracji Marcina Kierwińskiego oraz wicepremiera, ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego.

Szefowie MSWiA i MC mówili o działaniach, które dotyczą zapewnienia bezpieczeństwa w czasie nadchodzących wyborów samorządowych.

W najbliższą niedzielę, 7 kwietnia br. odbędą się w Polsce wybory samorządowe. Wybierzemy blisko 47 tys. radnych. W całej Polsce o mandat powalczy ponad 183 tys. kandydatów.

Minister Marcin Kierwiński podkreślił, że proces wyborczy zostanie przeprowadzony przez samorządy, Państwową Komisję Wyborczą oraz władze centralne. – Pokażmy po raz kolejny, że demokracja w Polsce, jeśli chodzi o ten najważniejszy akt demokratyczny ma się bardzo dobrze. Pokażmy, że Polacy potrafią korzystać z praw demokratycznych – zaapelował minister.

Szef MSWiA odniósł się także do łamania prawa wyborczego. – Apeluję o to, aby zgłaszać na bieżąco na Policję wszelkie kwestie dotyczące łamania prawa wyborczego, łamania ciszy wyborczej, agitacji w czasie ciszy wyborczej czy w lokalach. Dzięki temu Policja będzie mogła reagować, aby proces wyborczy przebiegał w sposób niezakłócony – powiedział.

Minister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił się również bezpośrednio do wyborców. – Jeżeli Państwo widzą dezinformację, komunikaty, informacje, które Państwa zdaniem są ewidentnie dezinformacją wyborczą, też prosimy je zgłaszać – mówił minister Marcin Kierwiński.

Podczas konferencji szef resortu spraw wewnętrznych i administracji przekazał, że dzisiaj odbyła się odprawa komendanta głównego Policji z komendantami wojewódzkimi Policji w sprawie zabezpieczenia wyborów.

Transport do lokalu wyborczego

Minister Marcin Kierwiński przypomniał, że MSWiA jest współodpowiedzialne za proces dowozu wyborców do lokali wyborczych. Zgłoszenia były zbierane i będą realizowane zgodnie z prawem przez samorządy. Odbędzie się to dzięki środkom z budżetu centralnego przekazywanym poprzez wojewodów. Minister zaapelował także o sprawdzenie, w jakim miejscu możemy oddać głos.

Bardzo mocno zachęcamy, aby przed wyborami sprawdzić w aplikacji mObywatel, gdzie każdy z Państwa jest wpisany do rejestru wyborców. Sprawdźcie Państwo, w którym lokalu wyborczym głosujecie, sprawdźcie w którym spisie wyborców jesteście – mówił minister spraw wewnętrznych i administracji.

NASK i CERT w przeciwdziałaniu dezinformacji

Natomiast wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas konferencji mówił, że wybory związane są m.in. z odpowiedzialnością na polu cybernetycznym. – W obszarze odpowiedzialności za bezpieczeństwo cyfrowe podejmowaliśmy w ostatnich tygodniach i miesiącach wspólne z MSWiA działania, by wybory 7 kwietnia były bezpieczne – zaznaczył.

Minister cyfryzacji wskazał także, że NASK oraz CERT są gotowe do przyjmowania wszystkich zgłoszeń o dezinformacji, które mogą pojawić się w najbliższych dniach. Dotyczy to także spraw związanych z naruszeniem ciszy wyborczej.

 

Źródło informacji: MSWiA; PAP MediaRoom

Posty powiązane

error: Content is protected !!