Scroll Top
032e28aa-aa97-456d-bcdc-479f4990e780

Briefing prasowy rzecznika prasowego rządu Piotra Müllera dotyczący spraw bieżących oraz podsumowujący 2022 r. #RokWsparcia
Fot. KPRM

Briefing prasowy rzecznika prasowego rządu Piotra Müllera dotyczący spraw bieżących oraz podsumowujący 2022 r. #RokWsparcia
Fot. KPRM

Najważniejsze działania rządu w 2022 r.

Briefing prasowy rzecznika prasowego rządu Piotra Müllera dotyczący spraw bieżących oraz podsumowujący 2022 r. #RokWsparcia.

Zwiększenie siły polskiej armii w związku z wybuchem wojny na Ukrainie, sprawne przyjęcie i udzielenie wsparcia ukraińskim uchodźcom, walka z inflacją wywołaną przez Putina i Gazprom, ochrona Polaków przez kryzysem oraz wzmacnianie bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju – to najważniejsze działania, które rząd realizował w 2022 r.

Był to kolejny rok walki z wyzwaniami i jednocześnie rok pod znakiem wsparcia polskich rodzin.

Zwiększenie siły polskiej armii i bezpieczeństwa Polaków

Polski rząd od lat przestrzegał przed rosyjskim imperializmem i sukcesywnie zwiększał bezpieczeństwo naszego kraju. Działania te jeszcze bardziej przyspieszyły po rosyjskim ataku na suwerenną Ukrainę, w lutym 2022 r.

Aby zabezpieczyć nasz kraj postanowiliśmy, że w 2023 r. wydatki na armię zwiększą się do 3 proc. PKB. Oznacza to, że Polska będzie jednym z liderów NATO, jeśli chodzi o wydatki na zbrojenia. Wśród już podpisanych kontraktów na wzmocnienie naszego wojska, znajdują się m.in.: amerykańskie czołgi ABRAMS, zestawy rakietowe Piorun, wielozadaniowe śmigłowce typu AW 149, zdalnie sterowane systemy wieżowe ZSSW-30, czołgi K2, armatohaubice K9 oraz samoloty FA-50. W grudniu 2022 r. polskie wojsko odebrało już pierwsze, najnowocześniejsze czołgi K2.

Na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej zbudowaliśmy także zaporę ochronną, która wzmacnia nasze bezpieczeństwo. Trwa również budowa zapory elektronicznej z obwodem kaliningradzkim.

Inwestycje w bezpieczeństwo energetyczne i rozwój Polski

W 2022 r. zakończyliśmy realizację strategicznych inwestycji infrastrukturalnych, które wpływają na bezpieczeństwo i rozwój naszego kraju. Ich celem jest pełne uniezależnienie się od Rosji, szczególnie w zakresie dostaw surowców.

We wrześniu uruchomiliśmy przesył gazu przez Baltic Pipe. Dzięki dostawom ze złóż norweskich skończyła się era rosyjskiej dominacji w sferze gazu, naznaczona szantażem, groźbami i wymuszeniami ze strony Moskwy. Baltic Pipe to jednak nie jedyna inwestycja w nasze bezpieczeństwo energetyczne. W maju oddaliśmy do użytku połączenie gazowe między Polską i Litwą, a w sierpniu – między Polską i Słowacją.

Aby zakończyć uzależnienie się naszego kraju od Rosji, otworzyliśmy także kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Dzięki temu, po raz pierwszy w powojennej historii Polski, można swobodnie wpływać na Zalew Wiślany, bez konieczności przepływania przez wody terytorialne Rosji.

Potrzeba trwałego uniezależnienia się od dostaw energii i jej nośników z Rosji wymaga przyspieszenia budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Dlatego w listopadzie przyjęliśmy uchwałę w sprawie powstania takiej elektrowni. Będzie się ona opierać na sprawdzonej i bezpiecznej amerykańskiej technologii reaktorów AP1000.

Rozwój naszego kraju zależy także od inwestycji, które prowadzą gminy, powiaty czy miasta. Dlatego w 2022 r. kontynuowaliśmy realizację Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. W ramach II edycji programu do samorządów trafiło ponad 30 mld zł. W 2022 r. samorządy otrzymały także dodatkowe 13,7 mld zł. To środki, które mogą być wykorzystane na pokrycie wydatków bieżących, ale także na cele inwestycyjne.

Aktywnie wspieramy również rozwój infrastruktury w naszym kraju – drogowej i kolejowej. W 2022 r. m.in. oddaliśmy do użytku ponad 300 km nowych dróg oraz przebudowaliśmy lub wybudowaliśmy od podstaw 23 dworce kolejowe. W grudniu przyjęliśmy kolejną edycję Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych, który przewiduje realizację ponad 2,5 tys. km nowych dróg – autostrad i dróg ekspresowych.

Chronimy polskie rodziny

Rok 2022 naznaczony był walką z globalną inflacją, wywołaną przez Putina i Gazprom. Dlatego podjęliśmy aktywne działania i stworzyliśmy kompleksowy pakiet rozwiązań, który wspiera polskie rodziny.

Uruchomiliśmy wsparcie dla kredytobiorców, czyli tzw. wakacje kredytowe. To pomoc dla Polaków w spłacie kredytów hipotecznych w złotówkach. To nawet 8 miesięcy bez spłaty rat kredytowych.

Wsparcie antyinflacyjne, czyli Rządowa Tarcza Antyinflacyjna, dzięki której obniżyliśmy podatki, m.in. na podstawowe produkty spożywcze, gaz, paliwa, nawozy i energię elektryczną. Podjęliśmy też decyzję o przedłużeniu zerowej stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe przynajmniej w pierwszym półroczu 2023 r.

Wsparcie w zakresie energii, czyli Rządowa Tarcza Energetyczna, obejmująca:

dodatek osłonowy,

dodatek węglowy,

dodatek do paliw innych niż węgiel,

dodatek dla podmiotów wrażliwych, które nie są przyłączone do sieci gazowej.

Stworzyliśmy również mechanizm ciepła z rekompensatą. Wytwórcy ciepła są zobowiązani do ustalenia ceny ciepła.

Zdecydowaliśmy o zamrożeniu cen gazu w 2023 r. W przyszłym roku wprowadzimy maksymalną cenę za gaz ziemny na poziomie ok. 200 zł/MWh. Zamrozimy też wysokość stawek opłat dystrybucyjnych.

Zajęliśmy się również rosnącymi cenami energii elektrycznej. Brak wzrostu cen obowiązywać będzie do limitu 2 MWh dla gospodarstw domowych. W przypadku osób z niepełnosprawnościami będzie to 2,6 MWh rocznie, a rodziny wielodzietne (z Kartą Dużej Rodziny) i gospodarstwa rolnicze – 3 MWh rocznie. Oprócz gwarantowanej ceny zapewniliśmy też dodatek elektryczny w wysokości 1000 zł – dla ogrzewających się głównie energią elektryczną (w tym pompy ciepła) i 1500 zł, gdy roczne zużycie prądu przekracza 5 MWh.

Wprowadziliśmy też maksymalne ceny energii. Ceny energii elektrycznej w ramach limitu będą w 2023 r. rozliczane według zamrożonych cen energii z 2022 r. Powyżej tego limitu będą obowiązywać ceny maksymalne: 693 zł/MWH – w przypadku odbiorców w gospodarstwach domowych oraz 785 zł/MWH – dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców oraz samorządów i podmiotów wrażliwych.

Kryzys energetyczny wymaga mobilizacji całej administracji – nie tylko rządu, ale też władz lokalnych. Dlatego, na jesieni 2022 r., stworzyliśmy skuteczny mechanizm dystrybucji węgla pośród obywateli. Dzięki temu węgiel, w cenie maksymalnie 2 tys. zł za tonę, trafia bezpośrednio do Polaków.

W 2022 r. wypłaciliśmy także 13. i 14. emeryturę oraz wprowadziliśmy dla wszystkich historyczną obniżkę podatków. Od 1 lipca 2022 r. podatek PIT wynosi 12%, przy zachowaniu wysokiej kwoty wolnej od podatku – 30 tys. zł oraz podwyższonego progu podatkowego – do 120 tys. zł.

W trudnych czasach kryzysu pamiętamy szczególnie o najmniej zarabiających pracownikach. Dlatego w 2022 r. podjęliśmy decyzję o rekordowym wzroście płacy minimalnej w 2023 r. Od 1 stycznia wyniesie ona „na rękę” 2709,48 zł – w porównaniu do 2015 r. to wzrost o blisko 111 proc. Natomiast od 1 lipca 2023 r., płaca minimalna „na rękę” zostanie podniesiona do 2783,86 zł. W porównaniu do 2015 r. to wzrost o ponad 116 proc.

Polska liderem pomocy dla Ukrainy

Polska i Polacy zdali w 2022 r. test solidarności – wyciągnęliśmy pomocną dłoń do uchodźców uciekających przed wojną na Ukrainie. Sprawne i szybkie wsparcie sprawiło, że wiele osób znalazło bezpieczne schronienie w naszym kraju. Na pomoc uchodźcom wojennym przekazaliśmy blisko 6 mld zł. Przygotowaliśmy także ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy, która zapewniła uchodźcom legalny pobyt w Polsce, dostęp do ochrony zdrowia, prawo do edukacji i do pracy.

Polska jest także jednym z liderów wsparcia dla Ukrainy. Od początku wojny przekazaliśmy  sprzęt wojskowy o wartości ponad 2 mld dolarów. Aktywnie wspieramy również Ukrainę na arenie międzynarodowej. W marcu 2022 r. premier Mateusz Morawiecki wraz z wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim oraz premierami Czech i Słowenii, jako pierwsi europejscy przywódcy odwiedzili atakowany Kijów.

Szef polskiego rządu odbył także kilkadziesiąt wizyt zagranicznych, które zmotywowały państwa całej Europy do pomocy naszym bliskim sąsiadom. Premier Mateusz Morawiecki zabiegał również o wprowadzenie ostrych sankcji przeciwko Rosji na forum unijnym.

Ambitny budżet na 2023 r.

Dzięki rządowemu wsparciu, Polacy mogli lepiej poradzić sobie z wyzwaniami kryzysowego 2022 r. Z nadzieją patrzymy także w przyszłość. Dlatego przygotowaliśmy ambitny budżet na 2023 r. Łączymy w nim odpowiedzialność budżetową z realizacją ważnych programów społecznych, które wzmacniają polskie rodziny, seniorów, pracowników oraz przedsiębiorców. Planujemy, że w 2023 r. dochody budżetu państwa wyniosą 604,5 mld zł. W 2015 r. było to zaledwie 289,1 mld zł. Oznacza to wzrost o blisko 110 proc.

Posty powiązane

error: Content is protected !!