Scroll Top
domek budowa

Czy mieszkańcy wsi skorzystają z programu „Pierwsze mieszkanie”?
Fot. Natalia Kowaljewa z Pixabay

Czy mieszkańcy wsi skorzystają z programu „Pierwsze mieszkanie”?
Fot. Natalia Kowaljewa z Pixabay

„Pierwsze mieszkanie” to program także dla mieszkańców wsi

Kredyt hipoteczny, do którego dopłaci państwo, można przeznaczyć m.in. na budowę czy kupno domu jednorodzinnego.

KPRM informuje:

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły programu „Pierwsze Mieszkanie”, który przewiduje bezpieczny kredyt ze stałym i niskim oprocentowaniem, do którego dopłaci państwo. Będzie także możliwość założenia konta oszczędnościowego na cele mieszkaniowe, z atrakcyjną premią. Nowy program dołączy do szeregu innych, już działających rozwiązań, które mają pomóc Polkom i Polakom w nabyciu, utrzymaniu i modernizacji swojego domu lub mieszkania.

Pierwsze Mieszkanie – realna pomoc dla Polek i Polaków

– Chcemy, aby zakup mieszkania oznaczał życiową stabilizację i bezpieczeństwo, a nie początek zmartwień – tak, jak tego doświadczają dzisiaj dziesiątki tysięcy polskich rodzin, wraz ze wzrostem stóp procentowych na rynku – zaznaczył szef rządu. – Chcemy, aby każdy Polak wiedział, że własne mieszkanie to realna perspektywa, a nie jedynie odległe marzenie.

Bezpieczny Kredyt i Konto Mieszkaniowe, które składają się na program Pierwsze Mieszkanie, to kompleksowe rozwiązania na rynku mieszkaniowym. Z Bezpiecznego Kredytu będą mogły skorzystać osoby, które są już gotowe kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny. Z Konta Mieszkaniowego skorzystają natomiast ci, którzy planują zakup w perspektywie następnych kilku lat. Procedury będą maksymalnie proste.

– Program Pierwsze Mieszkanie realnie pomoże Polakom. To rozwiązanie systemowe, które opiera się na dostępie do bezpiecznego i stabilnego źródła finansowania i na możliwościach oszczędzania przez lata wraz z premią, którą państwo przekaże osobom oszczędzającym – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Bezpieczny Kredyt na pierwsze mieszkanie

Jeśli chcesz w najbliższym czasie kupić pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny – już od 1 lipca 2023 r. możesz skorzystać z bezpiecznego kredytu hipotecznego, do którego dopłaci państwo. Dopłaty będą obowiązywały przez pierwszych 10 lat. Kredyt będzie miał stałą i niską stopę oprocentowania. Dzięki temu więcej osób będzie mogło skorzystać z programu, bo wzrośnie ich zdolność kredytowa.

– Program jest tak zbudowany, aby był jak najbezpieczniejszy i jak najlepszy z punktu widzenia obywateli, a nie z punktu widzenia banków lub deweloperów. To jest bardzo ważne rozróżnienie – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Kredyt będzie można otrzymać w wysokości do 500 tys. zł lub – w przypadku małżeństw lub posiadania co najmniej jednego dziecka – do 600 tys. zł.

Bezpieczny kredyt ze stałą stopą będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie miała i nie ma mieszkania (w tym domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego). W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku będzie musiało spełnić przynajmniej jedno z nich.

Konto Mieszkaniowe – możesz bez obaw oszczędzać na swoje własne M

Jeśli w perspektywie kilku lat planujesz kupno pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego – wprowadzamy możliwość oszczędzania na specjalnym Koncie Mieszkaniowym.

– Nie szukamy rozwiązań doraźnych, tylko systemowych. Dlatego chcemy zachęcić do budowania kapitału i oszczędności na własne lokum na przyszłość. Umożliwi to specjalne Konto Mieszkaniowe – zaznaczył szef rządu.

Czym Konto Mieszkaniowe będzie się różnić od zwykłego rachunku w banku? Minimum 11 wpłat rocznie w wysokości od 500 do 2000 zł gwarantuje raz w roku atrakcyjną premię od rządu. Oszczędności będą dodatkowo oprocentowane zgodnie z ofertą banku, przy czym odsetki będą zwolnione z tzw. podatku Belki.

Kolejny element programów pomocy państwa w zakresie mieszkań

Stale pracujemy nad polepszeniem dostępności mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości tak, aby własne mieszkanie było bardziej dostępne dla każdego. Aktualnie aż 200 tys. nowych mieszkań rocznie jest oddawanych w ręce Polek i Polaków – to znaczący wzrost na przestrzeni ostatni lat.

Gdy pandemia COVID-19 i rosyjski atak na Ukrainę spowodował kryzys gospodarczy na całym świecie, wprowadziliśmy wakacje kredytowe, które ulżyły Polakom spłacającym kredyty mieszkaniowe.

– Od początku budujemy naszą politykę mieszkaniową w oparciu o wiele programów i filarów. Trzeba mieć świadomość, że poprawa sytuacji mieszkaniowej to jest proces na lata – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. Wprowadziliśmy już szereg programów oraz rozwiązań, które obniżają opłaty, pomagają najbardziej potrzebującym oraz przekładają się na lepszy komfort życia.

 

Źródło informacji: KPRM; PAP MediaRoom

Posty powiązane

error: Content is protected !!