Scroll Top
Fot. UMWW

Fot. UMWW

Fot. UMWW

Pierwszy konkurs na Fundusze Europejskie 2021-2027 w Wielkopolsce rozstrzygnięty

Rozstrzygnięty został pierwszy konkurs ogłoszony w ramach programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027; beneficjentami zostały cztery Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej (OWES).

93,5 mln zł wesprze osoby, które wcześniej z różnych powodów nie mogły wrócić do normalnego życia. OWES-y przygotowały dla nich 757 miejsc pracy.

W Wielkopolsce przedsiębiorstwa społeczne działają w różnych branżach, od usług opiekuńczych i komunalnych, przez cateringowe czy porządkowo-remontowe. Sektor społeczny z jednej strony zatrudnia osoby z kręgu tzw. wysokiego ryzyka socjalnego, a z drugiej jest realizatorem usług społecznych, wspierając w ten sposób np. samorządy w realizacji różnych zadań publicznych. Taka forma działalności jest rozwijana właśnie za pośrednictwem Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej.

Konkurs na kompleksowe wsparcie dla podmiotów ekonomii społecznej samorząd województwa ogłosił w kwietniu. Jak ostatnio ogłoszono, w subregionie pilskim dotacja w wysokości 18,3 mln zł trafi do Stowarzyszenie ETAP, zaś w subregionie kaliskim do Fundacji im. Królowej Polski św. Jadwigi (ok. 23,5 mln zł). W subregionie leszczyńskim OWES-em pokieruje Stowarzyszenie Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP (20,7 mln zł), z kolei w subregionie konińskim sprawami ekonomii społecznej zajmie się Stowarzyszenie na rzecz Spółdzielni Socjalnych (28,5 mln zł).

Łączna wartość podpisanych umów to 93 mln 585 tys. zł, z czego dofinansowanie z puli programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 wyniesie 91 mln 213 tys. zł (w tym są środki z Unii Europejskiej i budżetu państwa).

Piąty ośrodek, który jeszcze czeka na podpisanie umowy, działać będzie na terenie Poznania i okolic; to OWES prowadzony przez Fundację Pomocy Wzajemnej Barka, który otrzyma dofinansowanie w wysokości 29,4 mln zł.

Jak podkreślił podczas podpisywania umów wicemarszałek Wojciech Jankowiak, w ekonomii społecznej najważniejsi są ludzie. – W przedsiębiorstwach społecznych pracę mogą znaleźć osoby znajdujące się w trudnej sytuacji, które mają problem ze znalezieniem czy utrzymaniem zatrudnienia na rynku pracy. Oprócz reintegracji zawodowej, mogą skorzystać także z reintegracji społecznej. Zależy nam, by przedsiębiorstwa samodzielnie funkcjonowały na rynku i rozwijały się dzięki wypracowanym zyskom. Widzimy szansę dla ich rozwoju, zwłaszcza w kontekście świadczenia szeroko rozumianych usług społecznych – dodał.

 

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Posty powiązane

error: Content is protected !!