Nowe zasady finansów samorządowych już w tym tygodniu?
Fot. Steve Buissinne z Pixabay
Nowe zasady finansów samorządowych już w tym tygodniu?
Fot. Steve Buissinne z Pixabay
PIT, CIT i luka oświatowa – jest panaceum na te bolączki?
Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany w finansowaniu samorządów. Projekt ma być upubliczniony w tym tygodniu.
MF – jak zapewnia wiceminister Hanna Majszczyk – już pół roku temu zaczęło prace legislacyjne.
Bo system „jest w wielu przypadkach dysfunkcyjny, nie odzwierciedla potrzeb i kierunków finansowania czy też dofinansowywania jednostek samorządu terytorialnego”. Prace nad tą reformą rozpoczęły się na początku lutego, czyli była to praktycznie druga ustawa, duża ustawa, z którą Ministerstwo Finansów ruszyło.
Projekt już zobaczymy?
W piątek 12 lipca w Sejmie wiceminister zapowiedziała:
– Przeprowadziliśmy prekonsultacje ze stroną samorządową. Kierunki proponowane przez resort finansów zostały pozytywnie zaopiniowane. Dzisiejszy stan, w którym jesteśmy, o który pan poseł pytał: uzyskaliśmy wpis do prac rządu, jest to już zawieszone na stronach Rządowego Centrum Legislacji, a wszystkie akty prawne, które uzyskały zgodę i są objęte tym wpisem, mogą już rozpocząć swoją procedurę legislacyjną. My tak naprawdę jesteśmy na końcówce przygotowywania przepisów tej ustawy. Moim zdaniem, tak oceniam te prace, że są one na takim etapie, w pierwszych dniach przyszłego tygodnia projekt ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, który będzie już zawierał te zmiany, o których pan poseł wspominał, ukaże się jako projekt ustawy, który został przekazany do uzgodnień w normalnej procedurze legislacyjnej, co oznacza, że będzie szeroko upubliczniony i skierowany już oficjalnie, po tych prekonsultacjach, o których wspomniałam, do komisji wspólnej rządu i samorządu i tam będzie opiniowany, będą prowadzone rozmowy, mimo że tak jak wspomniałam, było to już kierunkowo uzgodnione ze stroną samorządową.
Jak informuje wiceminister, w ocenie skutków regulacji będą przedstawione skutki dla każdej jednostki samorządu terytorialnego z osobna, co oznacza, że każda jednostka będzie mogła się odnaleźć i porównać wynik wprowadzanych zmian, przełożenie tych zmian na swoją sytuację finansową.
Ochrona środowiska zrekompensowana?
– W projekcie tej ustawy i w kierunkach zmian, o których informowaliśmy stronę samorządową, i co wynika z wpisu do prac rządu, jeżeli chodzi o założenia tej ustawy, po prostu przechodzimy od subwencji do liczenia różnych potrzeb finansowych jednostek samorządu terytorialnego – zapowiada wiceminister. – Wśród tych potrzeb pojawia się m.in. potrzeba finansowa, ekologiczna. Jest to postulat, który pojawiał się przez lata ze strony samorządów, na terenie których znajdują się obszary prawnie chronione ze względu na ochronę przyrody, czy to parki narodowe, czy Natura 2000. Oczywiście one wiążą się z różnymi formami utrudnień dotyczących prowadzenia i rozwoju jednostki samorządu terytorialnego na danym terenie. W niektórych przypadkach mogą sprzyjać rozwojowi turystyki, w zależności od tego, z jaką formą ochrony przyrody mamy do czynienia. Dlatego mówię, że całościowe skutki jeszcze trudno ocenić. W ostatnich dniach uzgadnialiśmy pewne stawki, które będą stosowane dla poszczególnych form ochrony przyrody. Oczywiście nie robimy tego indywidualnie, ale we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Wzmocnienie jednostek samorządu terytorialnego to przede wszystkim większe dochody własne, co pozwoli zmniejszać lukę oświatową, o której panowie posłowie wspominali.
Jak zapewniała wiceminister finansów, środki dla samorządów będą większe:
– Reforma jest przeanalizowana, oparta na algorytmach obiektywnych, ale również są wpisane w nią założenia i algorytmy, które sprawią, że żadna jednostka na tej reformie nie może stracić. Co więcej, w cały ten system są wpisane również mechanizmy, które będą zapewniać pewne minimum dochodów, przyrostu dochodów związanych z wprowadzeniem tej reformy. Te algorytmy, te założenia, które idą w kierunku wprowadzenia minimum wzrostu dochodów w związku z tą reformą, powodują, że każda jednostka zyska w związku z wprowadzeniem tej reformy, co będzie widoczne również w tych kalkulatorach, o których wspomniałam.