Scroll Top
oze

Fot. Polenergia - FF Strzelino

Fot. Polenergia - FF Strzelino

Polenergia uruchomiła największą farmę fotowoltaiczną w historii Grupy

FF Strzelino dysponuje mocą 45 MWp, która pozwala na zasilenie zieloną energią 24000 gospodarstw domowych. Inwestycja, zlokalizowana na Pomorzu, to piąta elektrownia słoneczna w portfelu Grupy.

Dzięki uruchomieniu FF Strzelino moce wytwórcze Polenergii z odnawialnych źródeł osiągnęły poziom 574 MW. W ciągu ostatnich 12 miesięcy – wzrosły o 22%.

Największa farma fotowoltaiczna Polenergii zlokalizowana jest na terenie miasta Słupsk w województwie pomorskim. Szacowana roczna produkcja FF Strzelino to około 48 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną 24000 gospodarstw domowych.

Na terenie inwestycji zamontowano ponad 73000 nowoczesnych modułów fotowoltaicznych, siedem stacji transformatorowych średniego napięcia oraz jedną stację transformatorową wysokiego  napięcia. Poszczególne stacje przyłączono do lokalnego operatora sieci dystrybucyjnej kablami średniego i wysokiego napięcia o długości prawie 10 kilometrów. Uruchomienie FF Strzelino oznacza, że zielone moce wytwórcze Polenergii z odnawialnych źródeł osiągnęły poziom 574 MW.

– Strzelino to największy projekt fotowoltaiczny w portfolio Polenergii. Położenie naszych inwestycji sprawia, że farmy wiatrowe i słoneczne, którymi dysponujemy, znakomicie się uzupełniają. Elektrownia w Strzelinie to kolejny element ekspansji naszej Grupy na lądzie. W naszym lądowym portfelu rozwojowym mamy projekty o łącznej mocy blisko 2100 MW. Przed Polską stoją ogromne wyzwania związane z dekarbonizacją. Polenergia odgrywa coraz bardziej znaczącą rolę w realizacji tego celu – mówi Jerzy Zań, prezes zarządu Polenergia S.A.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy moc wytwórcza Polenergii wzrosła o 22%. W drugiej połowie 2023 roku Grupa uruchomiła zlokalizowaną w Wielkopolsce Farmę Wiatrową Piekło o mocy 13,2 MW oraz położoną na Podlasiu Farmę Wiatrową Grabowo o mocy 44 MW.

Niedawno Polenergia podpisała również kontrakty na budowę kolejnych farm fotowoltaicznych: Szprotawa I i Szprotawa II. Elektrownie słoneczne o łącznej mocy 67 MWp zlokalizowane będą w województwie lubuskim.

Łączna moc lądowych projektów Polenergii w rozwoju to ok. 1350 MW w projektach wiatrowych i prawie 700 MW w projektach fotowoltaicznych. Grupa rozwija też trzy farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim o mocy do 3000 MW we współpracy z norweskim Equinor.

Polenergia to największa polska prywatna grupa energetyczna. Składa się z pionowo zintegrowanych spółek działających w obszarze wytwarzania energii z odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł, sprzedaży energii elektrycznej dla klientów biznesowych i detalicznych oraz budowy sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych. Polenergia jest pierwszym polskim przedsiębiorstwem, które podporządkowało swoją wizję rozwoju budowie zeroemisyjnej gospodarki. Strategicznym projektem realizowanym przez Grupę przy współpracy z Equinor jest budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy do 3000 MW. W 2018 roku gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet” uhonorowała Polenergię nagrodą „Byka i Niedźwiedzia” dla najlepszej spółki z indeksu sWIG80.

 

Źródło informacji: Polenergia; PAP MediaRoom

Posty powiązane

error: Content is protected !!