Scroll Top
dziecko piłka boisko

W ramach VIII edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych (RPIS) do samorządów w całej Polsce trafi prawie 26 mld zł.
Fot. Danielkirsch z Pixabay

W ramach VIII edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych (RPIS) do samorządów w całej Polsce trafi prawie 26 mld zł.
Fot. Danielkirsch z Pixabay

Prawie 26 mld dla samorządów w ramach VIII edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych

W ramach VIII edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych (RPIS) do samorządów w całej Polsce trafi prawie 26 mld zł.

Dzięki tym dodatkowym środkom samorządy mogą remontować drogi, budować przedszkola lub boiska sportowe czy montować potrzebne oświetlenie przejścia dla pieszych. Te inwestycje zmieniają życie Polek i Polaków na lepsze. Dla naszego rządu istotny jest rozwój każdej wsi, gminy czy miasta. Dbamy o to, aby każdy zakątek w Polsce był doinwestowany. Od początku programu przekazaliśmy samorządom już ponad 71 mld zł na inwestycje bliskie ludziom.

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych. Nowe inwestycje w całej Polsce dzięki wsparciu z budżetu państwa

– Mam dzisiaj ogromną przyjemność przedstawić wyniki kolejnego naboru do Programu Inwestycji Strategicznych. Tego programu, który na przestrzeni ostatnich kilku lat zmienił krajobraz naszych miast, miasteczek, wsi w sposób nie do poznania. Wśród tych inwestycji mamy te inwestycje blisko ludzi, które zmieniają życie mieszkańców w każdej miejscowości, w każdej gminie w Polsce – mówił premier. – W naszych działaniach kierujemy się ideą zrównoważonego rozwoju. Dzięki Rządowemu Programowi Inwestycji Strategicznych w całej Polsce powstaje szereg przedsięwzięć, które zmieniają komfort życia mieszkańców. Dzięki temu Polki i Polacy nie muszą przeprowadzać się do dużych miast – ich potrzeby zaspokajane są w ich miejscowości. Okolica się rozwija i mieszkańcom żyje się lepiej. W ramach VIII edycji RPIS przekażemy samorządom prawie 26 mld zł. Dzięki temu w całej Polsce powstanie 5 tys. inwestycji.

Każda jednostka samorządu terytorialnego czy związek JST mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym:

1 wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 2 mln zł

1 wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 8 mln zł

1 wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł.

Dofinansowanie inwestycji z budżetu państwa wyniesie od 80 proc. nawet do 95 proc.

Poznaj wyniki VIII edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych! https://www.gov.pl/web/premier/wyniki-viii-naboru

Bezzwrotne dofinansowania na drogi, szkoły, obiekty sportowe

Zabraliśmy pieniądze mafiom VAT-owskim – dzięki temu możemy przekazywać samorządom dodatkowe środki z budżetu państwa na inwestycje bliskie ludziom. Chcemy, żeby Polki i Polacy mogli podróżować po bezpiecznych drogach. Dbamy o to, aby dzieci mogły uprawiać sport w nowoczesnych halach sportowych czy uczyć się w wyremontowanych salach lekcyjnych. Dzięki odpowiedniej polityce naszego rządu Polska lokalna rozwija się i pięknieje.

Wcześniejsze rządowe dofinansowania dla samorządów

To kolejna edycja Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, która była skierowana do wszystkich samorządów w całej Polsce. W ubiegłych latach do JST trafiło ponad 53 mld zł.

W I naborze dofinansowanie otrzymało 97% jednostek samorządu terytorialnego. W II naborze dofinansowanie otrzymało 100% samorządów, które złożyły wniosek. Dzięki RPIS we wsiach, gminach czy miastach w całej Polsce powstały lub zostały zmodernizowane m.in. drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, boiska i obiekty sportowe, żłobki, przedszkola i szkoły, siłownie plenerowe, budynki i infrastruktura towarzysząca OSP.

Wszystko robimy z myślą o tym, żeby mieszkańcom Polski lokalnej żyło się jak najlepiej, a gminy mogły się rozwijać.

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych

Dotychczas odbyło się osiem edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Na inwestycje w całej Polsce w ramach RPIS przeznaczyliśmy – bez uwzględnienia VIII naboru – ponad 71 mld zł.

I, II i VIII edycja programu była przeznaczona dla wszystkich samorządów w całej Polsce; III i VI edycja była zaadresowana do obszarów popegeerowskich; IV edycja była wsparciem dla gmin uzdrowiskowych; V i VII edycja miała na celu rozwój stref przemysłowych w samorządach. Dowiedz się więcej na temat Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych! http://www.bgk.pl/polski-lad/

 

Źródło informacji: KPRM; PAP MediaRoom

Posty powiązane

error: Content is protected !!