Scroll Top
banknot

Polska ma stabilny i prorozwojowy budżet.
Fot. Paweł Szymczuk z Pixabay

Polska ma stabilny i prorozwojowy budżet.
Fot. Paweł Szymczuk z Pixabay

Premier Mateusz Morawiecki: proponujemy Koalicję Polskich Spraw, czyli realizację najważniejszych spraw dla Polaków

Finanse publiczne są w dobrej kondycji, ponieważ od 8 lat dbamy o ich stan poprzez wdrażanie kolejnych reform. Rozwój polskiej gospodarki potwierdza Komisja Europejska, która prognozuje wzrost PKB Polski w najbliższych latach.

Premier Mateusz Morawiecki zaproponował zbudowanie Koalicji Polskich Spraw, czyli rzeczy, które najbardziej interesują Polaków, przy jednoczesnym zagwarantowaniu suwerenności naszego kraju.

Przedstawione propozycje dotyczą polskich małych i średnich firm, rozwoju Polski i bezpieczeństwa energetycznego oraz wyższych wynagrodzeń i transformacji gospodarki.

Stabilne finanse publiczne mimo niespokojnych czasów

Pomimo ogólnoświatowych kryzysów, które wynikały z pandemii oraz ataku Rosji na Ukrainę, Polska ma stabilny i prorozwojowy budżet. Sukces naszych działań potwierdza Komisja Europejska, która prognozuje wzrost polskiego PKB w najbliższych latach. Jednocześnie, KE prognozuje spadek deficytu budżetowego w naszym kraju – z 5,8 proc. w 2023 r. do 3,9 proc. w 2025 r. Według Eurostatu jesteśmy także w czołówce państw z najniższym bezrobociem.

– Z prognozy Komisji Europejskiej wynika, że Polska ma się rozwijać najszybciej wśród dużych gospodarek Unii Europejskiej – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. – To otwiera przed nami znakomitą szansę, aby zainwestować w przyszłość – wyjaśnił. Ponadto, w porównaniu do 2015 r., dochody budżetowe w 2023 r. wzrosły o 305 mld zł, czyli o 105 proc. Widoczny jest także wyraźny spadek długu publicznego. W ciągu ostatnich 8 lat, dług w relacji do PKB spadł o 3,6 proc. To wyjątkowa sytuacja, ponieważ w tym czasie odnotowano także rekordowe wsparcie dla rodzin i firm w kryzysie oraz wielkie inwestycje w bezpieczeństwo Polaków.

Sytuacja polskiego budżetu jest także dobra na tle innych krajów Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu, dług publiczny Polski wynosi 48,4 proc. PKB, a średnia unijna to 83,1 proc. PKB.

Koalicja Polskich Spraw – realizacja najważniejszych rzeczy dla Polaków

Premier Mateusz Morawiecki chce budować Koalicję Polskich Spraw, opierając się zarówno na możliwościach, jakie dają stabilne finanse publiczne, jak i na wiarygodności zbudowanej dzięki dotychczasowej realizacji obietnic złożonych Polakom.

– Składamy ofertę posłom wszystkich formacji, którym zależy na ich programie – powiedział szef rządu. – Koalicja Polskich Spraw to realizacja rzeczy absolutnie najważniejszych – takich, które najbardziej interesują Polaków, a jednocześnie mogą zagwarantować utrzymanie przez nasz kraj suwerenności – wyjaśnił premier. Jak dodał, Koalicja Polskich Spraw ma szansę doprowadzić do znakomitego rozwoju gospodarczego, który dalej będzie kontynuował to, co dobre z ostatnich 8 lat, w atmosferze współpracy pomiędzy poszczególnymi formacjami.

Trzy pierwsze filary Koalicji Polskich Spraw to:

Tarcza i stabilność dla polskich małych i średnich firm – Wakacje ZUS-owskie dla małych firm w trudnej sytuacji ekonomicznej – Płatność VAT po opłaceniu faktury – Stworzenie stałego mechanizmu Tarczy dla Firm dla podmiotów z problemami, które wynikają z niezawinionej, trudnej sytuacji na rynku (jak COVID-19 czy po wybuchy wojny na Ukrainie) – Przejrzystość w tworzeniu prawa (odpowiednie vacatio legis dla zmian podatkowych)

Ambitny rozwój Polski i bezpieczeństwo energetyczne – Kontynuacja inwestycji rozwojowych: CPK, terminal kontenerowy w Świnoujściu, budowa elektrowni atomowych – Gruntowna modernizacja energetycznych sieci przesyłowych – Krajowy Program Mieszkaniowy – Program Modernizacji, Ekologizacji Osiedli z wielkiej płyty

Wyższe wynagrodzenia i szanse na rozwój dzięki transformacji gospodarki – Stały wzrost płacy minimalnej i osiągnięcie pułapu 10 000 zł średniego wynagrodzenia – Dotacja 70 000 zł na start przy założeniu działalności gospodarczej z Urzędu Pracy – Ustawa o równych płacach kobiet i mężczyzn – Do wysokości pensji minimalnej bez podatku – Skokowy rozwój inwestycji prosumenckich

Pomagamy Polakom w trudnym czasie

Prowadzimy aktywną politykę gospodarczą i chronimy ludzi przed najdotkliwszymi skutkami światowych zawirowań gospodarczych i finansowych. Wprowadziliśmy szereg rozwiązań, które były wsparciem dla polskich firm i instytucji, ale także każdego obywatela. Są to m.in.:

Tarcza Antyinflacyjna – obniżka podatków na wiele produktów, w tym na energię; Tarcza Energetyczna – dodatki i rekompensaty do zakupów surowców energetycznych; Tarcza Solidarnościowa – obniżenie i zamrożenie cen energii elektrycznej. W 2022 r. rząd wprowadził także dla obywateli ulgę 0 proc. VAT na żywność.

– Zrobiliśmy to 2 lata temu. Rok temu również ją wdrożyliśmy w końcówce roku. I tak samo robimy teraz – ścieżką poselską, aby przedłużyć zerowy VAT na żywność – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. – Oznacza to, że w portfelach polskich seniorów, zwykłych polskich rodzin, zostanie więcej pieniędzy – wyjaśnił.

Ulga dla kredytobiorców – wakacje kredytowe w 2024 r.

Wspieramy obywateli w spłacie rat kredytu hipotecznego. Od sierpnia 2022 r. kredytobiorcy mogą zawiesić spłatę swoich rat. Rada Ministrów przyjęła także przepisy, które przedłużają wakacje kredytowe na 2024 r. dla osób z kredytem do 800 tys. zł.

– Rząd działa i rząd będzie prezentował rozwiązania. Pierwsze to wakacje kredytowe – ustawa, którą przyjęliśmy już wcześniej, jeszcze przed wyborami. Kierujemy tę ustawę do Sejmu, aby zrealizować nasze zobowiązania, aby dać oddech polskim rodzinom w spłacie rat kredytowych – podkreślił premier. Przykładowo – jeśli rodzina ma kredyt o wartości 380 tys. zł na okres 25 lat przy oprocentowaniu 7,2 proc., to ich rata kapitałowo-odsetkowa wynosi 2734,44 zł. Korzystając z wakacji kredytowych, mogą zawiesić jedną ratę w każdym kwartale. Oznacza to, że rodzina będzie mogła przeznaczyć na inne potrzeby aż 10 937,75 zł.

Maksymalna skala programu wakacji kredytowych w 2024 r. obejmie około 1,7 mln umów kredytowych. Szacunkowa łączna wartość kredytów do objęcia wakacjami to około 268 mld zł.

 

Źródło informacji: KPRM; PAP MediaRoom

Posty powiązane

error: Content is protected !!