Scroll Top
otwarcie gazociągu

Fot. Polska Spółka Gazownictwa

Fot. Polska Spółka Gazownictwa

PSG zakończyła kluczową inwestycję dla województwa lubuskiego

W Gorzowie Wielkopolskim odbyło się uroczyste zakończenie budowy gazociągu Gorzów Wielkopolski – Kostrzyn nad Odrą.

W wydarzeniu brali udział m.in.: Władysław Dajczak, wojewoda lubuski, Marian Żołyniak, członek zarządu PSG ds. technicznych, czy Krzysztof Kielec, prezes zarządu Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Inwestycja jest kluczowa dla regionu – zarówno jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, jak i o rozwój regionu. Do tej pory gaz był dostarczany do Gorzowa Wielkopolskiego tylko z jednego kierunku. Aby uniknąć skutków ewentualnych przerw w dostawach, PSG podjęło się realizacji tej inwestycji. Już w 2020 r. spółka zrealizowała I etap, w ramach którego wybudowano stację redukcyjno-pomiarową Gorzów II. Dzięki temu Gorzów korzysta z gazu dostarczanego z dwóch kierunków, natomiast realizacja całego projektu ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i ciągłości dostaw w północno-zachodniej części województwa lubuskiego. Uruchomienie gazociągu jest też istotne dla przedsiębiorców działających w regionie i przyciągnięcia nowych inwestycji przez samorządy. Projekt realizowany przez Polską Spółkę Gazownictwa ma na celu właśnie zwiększenie dostępu do dystrybucyjnej sieci gazowej w strefach przemysłowo-inwestycyjnych z obszaru Gorzowa Wielkopolskiego i Kostrzyna nad Odrą (Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej).

Podczas uroczystości Marian Żołyniak, członek zarządu PSG ds. technicznych, podkreślił, że inwestycja wpisuje się w program gazyfikacji kraju ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego w 2018 r.

– To jest misja i dbanie o bezpieczeństwo odbiorców gazu na tym terenie. Pan wojewoda wspomniał o milionach złotych przeznaczonych na tutejsze inwestycje. Ja dodam, że PSG w ostatnich 4 latach na rozwój gazownictwa na tych terenach wydała ok. 280 mln zł. Podłączyliśmy ponad 8000 nowych odbiorców gazu, dzięki czemu kolejne białe plamy na gazowej mapie Polski znikają – powiedział Marian Żołyniak. Podziękował również posłom, wykonawcom projektu i wszystkim zaangażowanym w jego realizację.

Inwestycja znacząco poprawia bezpieczeństwo dostaw gazu i jego dostępność na terenie powiatu gorzowskiego. Jej realizacji towarzyszyła modernizacja, dzięki której zastąpiono rurociąg wysokiego ciśnienia z 1986 roku. Gazociąg ma 43 km długości, a stacja może przepompowywać 10 000 m sześc. gazu w ciągu godziny, zapewniając dostawy dla Gorzowa, Kłodawy, Lubiszyna oraz Kostrzyna.

 

Źródło informacji: Polska Spółka Gazownictwa; PAP MediaRoom

 

Posty powiązane

error: Content is protected !!