W Polsce krajowy wskaźnik ubóstwa wyniósł 16,3%, podczas gdy w Warszawskim Stołecznym wyniósł zaledwie 8,9%.
Fot. Myriams-Fotos z Pixabay
W Polsce krajowy wskaźnik ubóstwa wyniósł 16,3%, podczas gdy w Warszawskim Stołecznym wyniósł zaledwie 8,9%.
Fot. Myriams-Fotos z Pixabay
Ryzyko ubóstwa lub wykluczenia społecznego w regionach UE
W 2023 r. 21,4% populacji UE, czyli około 94,6 mln osób, było zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.
Na szczeblu regionalnym najwyższy odsetek osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym wśród regionów klasyfikowanych na poziomie 2 Nomenklatury Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NUTS 2) odnotowano w najbardziej oddalonych regionach Francji, w południowych Włoszech i w wiejskich regionach Rumunii.
W 2023 r. osoby mieszkające w stołecznych regionach niektórych krajów UE były generalnie mniej narażone na ryzyko ubóstwa lub wykluczenia społecznego niż ich odpowiednicy mieszkający w pozostałej części kraju. Ta dysproporcja była najbardziej widoczna w Rumunii, gdzie krajowy wskaźnik wyniósł 32,0%, w porównaniu do zaledwie 12,3% w regionie Bucureşti-Ilfov. Podobnie w Polsce krajowy wskaźnik wyniósł 16,3%, podczas gdy w Warszawskim Stołecznym wyniósł on zaledwie 8,9%. W Chorwacji krajowy wskaźnik wyniósł 20,7%, podczas gdy w Grad Zagreb wyniósł on 11,9%.
Z kolei w Belgii i Austrii zaobserwowano odwrotną tendencję, gdzie odsetek osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w stołecznych regionach Région de Bruxelles-Capitale/Brussels Hoofdstedelijk Gewest (37,6%) i Wien (29,5%) był znacznie wyższy od średniej krajowej wynoszącej odpowiednio 18,6% i 17,7%.
Źródło informacji: komunikat prasowy Eurostatu