Scroll Top
rpo.wzp

Fot. rpo.wzp.pl

Fot. rpo.wzp.pl

Samorządy zawiązują partnerstwa, by wspólnie inwestować fundusze unijne

Razem można więcej. Wiedzą o tym zachodniopomorskie gminy i powiaty, które tworzą lokalne partnerstwa. Dzięki temu łatwiej będzie im inwestować środków z programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027.

W ostatnich tygodniach kilkanaście samorządów z woj. zachodniopomorskiego zawarło porozumienia dotyczące współpracy. To Partnerstwo Powiatu Gryfickiego oraz Partnerstwo Powiatu Sławieńskiego.

W nowej unijnej perspektywie, podobnie jak obecnie, ważnym elementem będą inwestycje realizowanie lokalnie, w partnerstwie między samorządami. Dotychczas takie zintegrowane inwestycje zdały egzamin wzorcowo i pozwoliły m.in. na budowę nowych centrów przesiadkowych, ścieżek rowerowych, zakup niskoemisyjnych autobusów czy realizację projektów środowiskowych i gospodarczych.

W rozpoczynającej się perspektywie, terytorializacja wsparcia, zgodnie z wytycznymi unijnych instytucji, będzie kontynuowana i mocno rozwijana.

W programie regionalnym na lata 2021-2027 poświęcony będzie jej jeden specjalny priorytet. W ramach instrumentów terytorialnych wsparcie na realizacje swoich strategii rozwojowych uzyska 12 partnerstw samorządów lokalnych obejmujących cały obszar Pomorza Zachodniego.

W ubiegłym roku samorządy zainicjowały współpracę związaną z przygotowywaniem strategii. Teraz ją formalizują.

Po powołaniu związku ZIT (w jednej z form współpracy jednostek samorządu terytorialnego) zostanie opracowana i uchwalona wspólna strategia ZIT. Wartość środków FEPZ na realizację działań w ramach ZIT dla powiatu sławieńskiego to 11,4 mln euro.

Budżet nowego programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego”  w chwili obecnej szacuje się na ponad 7 mld zł.

 

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Posty powiązane

error: Content is protected !!