Osoby, które nie składały wniosków wiedząc, że emerytura im nie przysługuje, muszą same zadbać o swoje interesy.
Fot. Franz W. z Pixabay
Osoby, które nie składały wniosków wiedząc, że emerytura im nie przysługuje, muszą same zadbać o swoje interesy.
Fot. Franz W. z Pixabay
Sołtysi nie dostaną wyrównania dodatku do emerytury
Jedyną korzyścią osób, które rok temu złożyły wnioski wiedząc, że dodatek im nie przysługuje, będzie odebranie powiadomienia od KRUS, że teraz mogą ponowić wniosek.
Nie nastąpi ponowne rozpatrzenie złożonych wniosków.
– Chcę przypomnieć państwu, że jak procedowaliśmy naszą ustawę, to osób, które nie spełniały wymogów, było 1 tysiąc 208, jeśli chodzi o pełnienie funkcji sołtysa przed 1990 r., oraz chyba 1 tysiąc 248 czy 246, jeśli chodzi o wymóg tych 8 lat. I we wprowadzonym przez nas artykule zastosowaliśmy ujednolicenie, określiliśmy, że te wszystkie sprawy, które zostały wszczęte, a nie zostały rozstrzygnięte, z mocy prawa będą rozstrzygane na korzyść tych wszystkich osób na mocy obowiązującej ustawy – tłumaczył senator sprawozdawca Ryszard Bober podczas debaty nad ustawą o dodatku do emerytury dla sołtysów.
Jak się jednak okazuje, wszystkie złożone wnioski zostały rozpatrzone.
Jak informuje KRUS, „zmiany do ustawy wejdą w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia w urzędowym publikatorze i będą realizowane przez KRUS na podstawie nowego wniosku złożonego przez osobę zainteresowaną. Świadczenia będą przyznawane od nabycia uprawnień, nie wcześniej niż od miesiąca złożenia ponownego wniosku i nie wcześniej niż od wejścia w życie zmiany przepisów. Po publikacji zmian przepisów w Dzienniku Ustaw Kasa poinformuje pisemnie wszystkie osoby, które otrzymały decyzje odmawiające, o możliwości ponownego wystąpienia z wnioskiem o świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa i warunkach jakie należy spełnić, aby takie świadczenie otrzymać w myśl znowelizowanych przepisów.”
Osoby, które nie składały wniosków wiedząc, że emerytura im nie przysługuje, muszą same zadbać o swoje interesy.
KRUS przypomina: „nowelizacja ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa ma na celu przyznanie prawa do świadczenia osobom, które pełniły funkcję sołtysa przez co najmniej 7 lat, a także osobom, które pełniły funkcję sołtysa na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
Ponadto nowelizacja ustawy przewiduje ułatwienie postępowania dowodowego w sytuacji, gdy właściwy organ nie dysponuje danymi potwierdzającymi okres pełnienia funkcji sołtysa i ustalenie tego okresu następuje na podstawie pisemnego oświadczenia wnioskodawcy potwierdzonego pisemnymi oświadczeniami świadków, tj. wprowadza obowiązek uzyskania pisemnych oświadczeń od 3 osób zamieszkujących w sołectwie w czasie, gdy wnioskodawca pełnił w nim funkcję sołtysa (obowiązująca ustawa wymaga uzyskania tych oświadczeń od 5 osób)”.