Fot. Gerd Altmann z Pixabay
Fot. Gerd Altmann z Pixabay
W których regionach UE ludzie są najbardziej narażeni na ubóstwo?
W 2023 r. 16,2% populacji UE – czyli około 71,7 mln osób – było zagrożonych ubóstwem.
Wskaźnik zagrożenia ubóstwem opiera się na krajowych progach ubóstwa, a mapa przedstawia zagrożenie ubóstwem na poziomie regionalnym przy użyciu nomenklatury jednostek terytorialnych do celów statystycznych.
Na szczeblu regionalnym w 10 regionach UE odsetek osób zagrożonych ubóstwem przekraczał 30%.
Najwyższy odsetek odnotowano w najbardziej oddalonym regionie Francji, w Gujanie, gdzie ponad połowa (53,0%) ludności była zagrożona ubóstwem; kolejne miejsca zajmują Kalabria (40,6%) i Sycylia (38,0%) we Włoszech.
Natomiast 26 regionów odnotowało udziały poniżej 10%. Rumuński region Bucureşti-Ilfov miał najniższy wskaźnik osób zagrożonych ubóstwem (2,1%), wyprzedzając włoski region Provincia Autonoma di Bolzano/Bozen (3,1%) i belgijski region Prov. Oost-Vlaanderen (5,4%).
*
Wskaźnik zagrożenia ubóstwem (AROP) jest częścią wskaźnika zagrożenia ubóstwem lub wykluczeniem społecznym (AROPE). Jest to odsetek osób z ekwiwalentnym dochodem rozporządzalnym (po transferach socjalnych) poniżej progu zagrożenia ubóstwem, który jest ustalony na poziomie 60% krajowej mediany ekwiwalentnego dochodu rozporządzalnego po transferach socjalnych. Wskaźnik ten nie mierzy bogactwa ani ubóstwa, ale niski dochód w porównaniu z innymi mieszkańcami danego kraju, co niekoniecznie oznacza niski standard życia.
Źródło informacji: komunikat rasowy Eurostatu
W Polsce najwyższy wskaźnik (26,2 proc). osób zagrożonych ubóstwem ma podlaskie, potem są: warmińsko-mazurskie (22,4), lubelskie (20,4), świętokrzyskie (19,9), kujawsko-pomorskie (19,5), a na drugim biegunie uplasowało się śląskie (7,6) i mazowiecki stołeczny (8,2).
(MP)