Scroll Top
PAP - kadr z filmu

PAP - kadr z filmu

PAP - kadr z filmu

Wicemarszałek woj. opolskiego: chcemy, by konkursy na fundusze UE były ogłoszone jeszcze w 2023 roku

– Chcemy, by konkursy na dofinansowania projektów z obecnej perspektywy, na którą mamy blisko miliard euro, odbyły się jeszcze w 2023 roku – powiedział Serwisowi Samorządowemu PAP Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego.

Priorytetem dla regionu jest m.in. ochrona środowiska, zrównoważony transport i szkolnictwo.

Szymon Ogłaza w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP przypomniał, że w nowej perspektywie unijnej na projekty realizowane w województwie opolskim ma trafić 966,5 mln euro. To 690 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz 276 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego.

– Priorytety dla nas są bardzo różne. Oczywiście staramy się, aby ten zrównoważony rozwój województwa był realizowany, nie sposób nie zauważyć w tej perspektywie priorytetu związanego z ochroną środowiska, z jakością powietrza, ze zmianami klimatu. To jeden z takich głównych bloków priorytetowych, w którym mieści się zarówno poprawa efektywności energetycznej w budynkach publicznych, niska emisja, czyli ścieżki rowerowe, rzeczy związane z centrami przesiadkowymi, z transportem zrównoważonym, również z transportem publicznym – poprawa tej efektywności i poprawa dostępności – powiedział wicemarszałek.

Dodał, że w obecnej perspektywie – tak jak w poprzedniej – nie może zabraknąć wsparcia przeznaczonego na tworzenie w regionie różnorodności biologicznej oraz wsparcia przedsiębiorców oraz innowacyjności. W perspektywie na lata 2021 – 2027 na Opolszczyźnie kontynuowane będzie także wsparcie programów społecznych i edukacji.

– Dbamy o likwidację kwestii związanych z wykluczeniem społecznym, również o szkolnictwo – zwłaszcza szkolnictwo zawodowe jest jednym z priorytetów w tej części związanej z edukacją i społeczeństwem. Poza tym oczywiście oferta przedszkoli dla matek, które chcą szybko wrócić na rynek pracy. To wszystko składa się właśnie na te blisko miliard euro. Staramy się, aby te konkursy były jak najszybciej dostępne. Myślę, że jesteśmy jednym z pierwszych województw, które realizują te nabory konkursowe i one będą zrealizowane już w 2023 roku – dodał członek zarządu województwa opolskiego.

Przypomniał, że pierwsze konkursy na wsparcie z UE samorząd województwa ogłosił już w maju.

– Spektrum jest bardzo szerokie, bo to będą zarówno adresowane do przedsiębiorców, jak i administracji publicznej bardzo szerokie przedsięwzięcia związane zarówno z Europejskim Funduszem Rozwoju Regionalnego, jak i zwłaszcza z Europejskim Funduszem Społecznym, czyli te inicjatywy, które wiążą się za społeczeństwem, z takimi miękkimi przedsięwzięciami, ze szkolnictwem, z edukacją, z ekonomią społeczną. To wszystko chcemy, powtarzam chcemy – bo to niestety nie tylko od nas zależy – już zrealizować w naborach w 2023 roku, a później kolejne w kolejnych miesiącach. Staramy się, żeby jak najszybciej pieniądze z Unii Europejskiej trafiły do przedsiębiorców i mieszkańców naszego województwa – zaznaczył.

Województwo opolskie jest w Polsce 15 regionem pod względem wielkości przyznanych środków z UE – program Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027 to ok. 970 mln euro. Pierwsze nabory w konkursach na dofinansowania w FE ruszyły na Opolszczyźnie w maju br.

 

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Posty powiązane

error: Content is protected !!