![fotowoltaika Fot. schropferoval z Pixabay](https://polskarola.pl/wp-content/uploads/2024/05/solar-energy-862602_1280-1.jpg)
Włochy będą mogły wspierać produkcję energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych z różnych technologii.
Fot. schropferoval z Pixabay
Włochy będą mogły wspierać produkcję energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych z różnych technologii.
Fot. schropferoval z Pixabay
Włochy przeznaczą 9,7 mld euro na wsparcie produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych
Komisja Europejska zatwierdza włoski program pomocy państwa o wartości szacowanej na 9,7 mld euro, mający na celu wsparcie produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w celu przyspieszenia przejścia na gospodarkę o zerowej emisji netto.
Program został zatwierdzony na mocy tymczasowych ram kryzysowych i przejściowych pomocy państwa („TCTF”) przyjętych przez Komisję 9 marca 2023 r. i zmienionych 20 listopada 2023 r. oraz 2 maja 2024 r.
Środek ten wesprze budowę nowych instalacji do produkcji energii elektrycznej z wiatru lądowego, fotowoltaiki słonecznej, elektrowni wodnych i gazów ściekowych. Zakłady mają łącznie dodać 17,65 GW mocy odnawialnej energii elektrycznej. Instalacje muszą zostać oddane do użytku w ciągu 36 miesięcy od daty przyznania pomocy.
Pomoc zostanie przyznana na podstawie przejrzystego i niedyskryminacyjnego procesu przetargowego, w którym beneficjent będzie składał oferty na taryfę zachęty potrzebną do realizacji każdego indywidualnego projektu. Pomoc będzie miała formę zmiennej płatności w ramach dwustronnego kontraktu na różnicę (‘CfD’) za każdą kWh energii elektrycznej wytworzonej i wprowadzonej do sieci. Taryfa zachęty będzie wypłacana przez okres 20 lat.
Komisja stwierdziła, że włoski program jest konieczny, właściwy i proporcjonalny, aby przyspieszyć zieloną transformację i ułatwić rozwój niektórych rodzajów działalności gospodarczej, które mają znaczenie dla wdrożenia Planu przemysłowego Zielonego Ładu, zgodnie z art. 107 ust. 3 lit. c) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz warunkami określonymi w TCTF.
Wiceprezes wykonawczy Teresa Ribera, odpowiedzialna za politykę konkurencji, powiedziała:
– Dzięki dzisiejszej decyzji Włochy będą mogły wspierać produkcję energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych z różnych technologii, takich jak wiatr lądowy, fotowoltaika słoneczna lub energia wodna. Pomaga to Włochom zmniejszyć zależność od rosyjskich paliw kopalnych, jednocześnie zapewniając, że wszelkie potencjalne zakłócenia konkurencji są ograniczone.
Źródło informacji: komunikat prasowy KE