Scroll Top
wybory samorządowe w kwietniu 2024

Wybory odbędą się w różnych terminach
fot. mohamed_hassan z Pixabay

Wybory odbędą się w różnych terminach
fot. mohamed_hassan z Pixabay

Wybory samorządowe dopiero w kwietniu 2024

Jesienią 2023 roku powinny odbyć się wybory samorządowe i parlamentarne. To niewykonalne – ocenia PKW, a prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiada opóźnienie o pół roku wyborów do samorządu.

Poprzednie wybory samorządowe odbyły się  21 października 2018 r., a ponieważ w 2018 roku wydłużono kadencję samorządów o rok (z czterech do pięciu lat), zbiegł się termin wyborów do samorządu terytorialnego i do parlamentu. Ponieważ uznano przeprowadzenie ich w jednym czasie za niemożliwe, od dawna zapowiadano wydłużenie kadencji samorządów. Teraz już wiadomo – w Mielcu Jarosław Kaczyński zapowiedział, że wybory do samorządów będą w kwietniu 2023 roku. To kompromis – przewidywano, że termin tych wyborów może być odsunięty nawet o rok, ale ostatecznie – jak mówił w Mielcu prezes PiS – zgodnie z wolą prezydenta zdecydowano o  półrocznym wydłużeniu kadencji samorządu.

Przeprowadzenie wyborów w tym samym czasie uznano za niemożliwe ze względu na nałożenie się kampanii wyborczych i trudności z ich rozliczeniem. Projekt stosownej ustawy ma wkrótce znaleźć się w Sejmie.

 

Samorządy będą miały więcej pieniędzy

2 września Sejm przyjął nowelizację ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw, co umożliwia przekazanie samorządom dodatkowego wsparcia.

„Łączna kwota dodatkowych środków w wysokości niemal 13,7 mld zł zostanie przekazana już w bieżącym roku. Gminy otrzymają od 2,9 mln zł, powiaty od 6,1 mln zł, a województwa od 32,7 mln zł – podaje Ministerstwo Finansów. – Dodatkowe środki będą stanowić wsparcie JST w realizacji ich zadań, w tym szczególnie istotnych obecnie zadań z  zakresu poprawy efektywności energetycznej, rozwoju odnawialnych źródeł energii  oraz ograniczenia kosztów zakupu ciepła lub energii ponoszonych przez odbiorców. Otrzymane środki będą mogły być wykorzystane na pokrycie wydatków bieżących, ale także na cele inwestycyjne.”

Posty powiązane

error: Content is protected !!