Scroll Top
wiatraki na morzu

Farma wiatrowa na morzu może generować prąd o mocy 500-700, a nawet jak w przypadku Baltic Power niemal 1200MW.
Fot. Andrew Martin z Pixabay

Farma wiatrowa na morzu może generować prąd o mocy 500-700, a nawet jak w przypadku Baltic Power niemal 1200MW.
Fot. Andrew Martin z Pixabay

Zmiana miksu energetycznego wymaga stawiania na lokalne źródła

Zmiana miksu energetycznego i zapewnienie wyższego poziomu bezpieczeństwa energetycznego wymaga stawiania na lokalne źródła, wśród których niebagatelną rolę odegra projekt morskiej farmy wiatrowej Baltic Power.

O założeniach projektu w trakcie dorocznej konferencji PSEW 2023 opowiedział Jarosław Broda, członek zarządu Baltic Power.

Morska energetyka wiatrowa ma kilka zalet wyróżniających ją spośród innych technologii OZE. Jedną z nich jest na pewno skala – pojedyncza farma wiatrowa na morzu może generować prąd o mocy 500-700, a nawet jak w przypadku Baltic Power niemal 1200MW.

– Tymczasem farmy na lądzie albo instalacje fotowoltaiczne dostarczają najwyżej kilkadziesiąt megawatów energii – tłumaczył Jarosław Broda.

Morskie farmy wiatrowe są ulokowane z dala od lądu. Dzięki temu nie tylko nie zakłócają lokalnego krajobrazu, ale radykalnie minimalizują również potencjalny wpływ środowiskowy. Baltic Power jest jednym z kilku projektów rozwijanych obecnie na Bałtyku, ale z pewnością należy do najbardziej zaawansowanych i najnowocześniejszych.

– Każda z naszych turbin będzie mieć aż 15 MW mocy. Dla porównania, najpopularniejsze turbiny stawiane na lądzie mają tylko 3 MW mocy. Jeszcze większa różnica pojawi się w potencjale produkcji energii, ponieważ, wiatr na morzu wieje dużo mocniej niż na lądzie, zatem efektywność produkcji turbin morskich jest znacznie wyższa – wyjaśniał członek zarządu Baltic Power.

Pierwsze realizacje na morzu w ramach projektu Baltic Power rozpoczną się już w przyszłym roku od montażu fundamentów pod turbiny. Z kolei prace na terenie lądowej stacji elektroenergetycznej, służącej do odbierania energii generowanej przez turbiny na morzu, już trwają. Warto przypomnieć, że będzie ona zlokalizowana w gminie Choczewo.

Na projekt Baltic Power będzie się składać łącznie 76 turbin o wysokości ponad 200 metrów, pracujących na obszarze ok. 130 km2. Farma zostanie zlokalizowana 23 km od brzegu na wysokości Choczewa oraz Łeby. Łączna moc generowana przez morską farmę wiatrową ma sięgać 1,2 GW.

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Posty powiązane

error: Content is protected !!