Scroll Top
komar skóra

Komar "pomaga" niektórym wirusom przezimować na terenie Europy
Fot. Franco Patrizia z Pixabay

Komar "pomaga" niektórym wirusom przezimować na terenie Europy
Fot. Franco Patrizia z Pixabay

Zimując w borsuczych norach, komary pomagają przetrwać niektórym wirusom

Popularny w Polsce komar Culex torrentium zimuje w opuszczonych norach lisów i borsuków. Będąc nosicielem patogenów, komar “pomaga” niektórym wirusom przezimować na terenie Europy – wynika z badań naukowców z Niemiec i Polski.

Późna wiosna i lato to okresy, kiedy najintensywniej odczuwamy obecność komarów w otoczeniu. Wynika to z faktu, że populacje komarów, które przezimowały, intensywnie zwiększają wówczas swoją liczebność, a aura sprzyja przebywaniu na zewnątrz, co naraża ludzi na ataki krwiopijnych samic.

Problemy z komarami powracają co roku i są powszechne, dlatego należałoby się spodziewać, że przynajmniej o pospolicie występujących gatunkach w Europie naukowcy wiedzą prawie wszystko. Niestety tak nie jest, nawet w podstawowej wiedzy o pospolicie występujących gatunkach znajdują się zadziwiające braki – czytamy w informacji prasowej przesłanej serwisowi Nauka w Polsce przez dr. hab. Łukasza Myczko z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, jednego z autorów nowych badań dot. komarów.

Badania te przeprowadzili naukowcy z Niemiec i Polski, swoje wnioski opisali na łamach “One Health”.

Jako przykład takich braków naukowcy podają komara Culex torrentium, pospolitego na terenie Polski i w całej Europie. Morfologicznie samice są praktycznie nierozróżnialne od komara brzęczącego Culex pipiens. Samce tych gatunków morfologicznie łatwo odróżnić, lecz one nie zimują i nie atakują ludzi.

Źródło informacji: Nauka w Polsce; PAP MediaRoom

Posty powiązane

error: Content is protected !!