Scroll Top
Closeup of scientist doctor looking into medical microscope analyzing blood sample

Naukowcy opatentowali wiele przydatnych rozwiązań
Fot. Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk

Naukowcy opatentowali wiele przydatnych rozwiązań
Fot. Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk

Fizyka dla Społeczeństwa

Fizycy z IF PAN z patentami na technologię medyczną, walkę z superbakteriami, ekologię i eksplorację kosmosu.

Dwudniowa konferencja „INNO Thinking. Fizyka dla Społeczeństwa!” stała się okazją do zaprezentowania sześciu najciekawszych projektów badawczo-rozwojowych, prowadzonych obecnie przez naukowców Instytutu Fizyki PAN. Wyniki badań z zakresu medycyny, oszczędzania energii i technologii wojskowej potwierdzają skuteczność opracowanych rozwiązań. Dowodzą również, że w polskich laboratoriach intensywnie pracuje się nad rozwojem technologicznym w obszarach, które mogą realnie odpowiadać współczesnym wyzwaniom, stojącym przed społeczeństwami na całym świecie.

Po pandemicznej przerwie, Instytut Fizyki PAN ponownie zaprezentował polskiej opinii publicznej najnowsze efekty swoich prac badawczych. Trzecią edycję konferencji „INNO Thinking. Fizyka dla Społeczeństwa!” poświęcono projektom, których innowacyjny potencjał skupia się na głównych wyzwaniach, z którymi dziś mierzą się społeczeństwa na całym świecie – energii, medycyny, ochrony środowiska oraz technologii wojskowej i kosmicznej. Wprowadzenie w życie opracowanych rozwiązań przełoży się bezpośrednio m.in. na wzrost skuteczności leczenia osteoporotycznych złamań kości i implantologii, walki z superbakteriami, profilaktyki nowotworów skóry, automatyzacji przemysłu, kontroli emisji zanieczyszczeń oraz – co szczególnie ważne w obecnych czasach – osiągania znaczących oszczędności w kosztach ogrzewania pomieszczeń.

– Aktywność badawcza Instytutu Fizyki PAN nie jest wyłącznie sztuką dla sztuki. Naszą misją jest poszukiwanie realnych rozwiązań problemów, które zagrażają ludzkości dziś lub potencjalnie zagrażać będą w niedalekiej przyszłości. Fizyka w istocie jest nauką definiującą zjawiska w otaczającym nas świecie, zatem to na nas właśnie, fizykach, spoczywa odpowiedzialność za kreowanie lepszego jutra – mówi prof. Marek Godlewski z Instytutu Fizyki PAN.

Pięć spośród sześciu projektów, zaprezentowanych przez naukowców Instytutu Fizyki PAN, zostało zgłoszonych do Urzędu Patentowego lub patentem jest już chronionych, co formalnie otwiera drogę do pełnej komercjalizacji.

Wśród zaprezentowanych rozwiązań znalazła się m.in. technologia wytwarzania pokryć do szyb, która nawet o 20 proc. zmniejsza koszty ogrzewania pomieszczeń poprzez zwiększenie efektywności termoizolacji budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej. Nie zabrakło również rozwiązań dotyczących medycyny. Fizycy z PAN opracowali innowacyjną technologię nadawania farbom i tuszom właściwości antybakteryjnych. Rozwiązanie jest tanie i łatwe do wdrożenia w procesie produkcji sprzętu i urządzeń, które sprzyjają transmisji drobnoustrojów w miejscach użyteczności publicznej – od klamek i drzwi w szpitalach, po np. poręcze w pojazdach komunikacji miejskiej.

Pacjenci cierpiący na osteoporozę z nadzieją mogą spoglądać natomiast na przełom w badaniach zwiększających skuteczność leczenia osteoporotycznych złamań kości. Opracowane przez Instytut PAN pionierskie rozwiązanie z wykorzystaniem dwutlenku hafnu Jest dziś najlepszym, dotąd poznanym, środowiskiem do uzyskania kościozrostu, minimalizującym około i pooperacyjne powikłania. Badania w kierunku detektorów UV mogą mieć natomiast zastosowanie w profilaktyce nowotworów skóry, w tym czerniaka, a także w ochronie środowiska, kontroli szczelności różnych instalacji przemysłowych lub wykrywaniu w zbiornikach wodnych obecności niebezpiecznych substancji.

Przedstawiono również wyniki badań nad detektorami diodowymi, które ze względu na brak konieczności stosowania dodatkowego źródła zasilania mają szansę na wykorzystanie w procesie eksploracji kosmosu. Jednym z ważniejszych obszarów potencjalnego zastosowania innego z opracowanych detektorów – podczerwieni na bazie struktur półprzewodnikowych PbTe/CdTe – jest monitorowanie poziomu emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń powietrza, a także wojskowe systemy obronne do automatycznego śledzenia i naprowadzania na cel oraz monitorowania pola walki w trudnych warunkach atmosferycznych.

 

Źródło informacji: Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk; PAP MediaRoom

Posty powiązane

error: Content is protected !!