Scroll Top
portfel zamiast talerza

Cena żywności w I kwartale 2024 bez VAT. A potem?
Fot. Peter Stanic z Pixabay

Cena żywności w I kwartale 2024 bez VAT. A potem?
Fot. Peter Stanic z Pixabay

Rozporządzenie przedłużające „zerowy” VAT na żywność z podpisem ministra finansów

Odchodzący rząd przedłużył zerowy VAT na żywność do końca pierwszego kwartału 2024 r.

Ministerstwo Finansów informuje:

• Minister finansów Andrzej Kosztowniak podpisał rozporządzenie przedłużające stosowanie od 1 stycznia 2024 r. obniżonych stawek VAT dla określonych towarów i usług, w tym utrzymanie „zerowej” stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe.

• Od 1 lutego 2022 r. w Polsce obowiązuje obniżona do 0 proc. stawka VAT na żywność, która wcześniej objęta była 5 proc. stawką podatku.

• Czasowe utrzymanie obniżonej stawki VAT dla podstawowej żywności to koszt ok. 2,7mld zł dla budżetu.

Utrzymanie obniżonej stawki VAT do wysokości 0% dla produktów pierwszej potrzeby, takich jak podstawowa żywność stanowi wyraz kontynuacji działań antyinflacyjnych rządu.

Stawką 0% będą objęte towary spożywcze wymienione w poz. 1-18 załącznika nr 10 do ustawy o VAT, tj. objęte przed 1 lutego 2022 r. stawką w wysokości 5%, a następnie w ramach tarczy antyinflacyjnej – od 1 lutego 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. stawką 0%.

Zerowa stawka VAT obejmie zatem, tak jak obecnie, podstawowe produkty spożywcze: owoce, warzywa, mięso, nabiał i produkty ze zbóż.

Utrzymanie czasowego obniżenia stawki VAT do 0% na podstawową żywność (do końca pierwszego kwartału 2024 r.) obniży wpływy budżetowe z tytułu podatku VAT o ok. 2 745 mln zł.

Źródło informacji: MF; PAP MediaRoom

Posty powiązane

error: Content is protected !!