Scroll Top
smog dach komin dym

Nowy rząd RP podziela cele unijnej polityki w zakresie poprawy jakości powietrza.
Fot. JerzyGorecki z Pixabay

Nowy rząd RP podziela cele unijnej polityki w zakresie poprawy jakości powietrza.
Fot. JerzyGorecki z Pixabay

MKiŚ proponuje dialog o programie Czyste Powietrze

Ruszyły wypłaty z programu Czyste Powietrze.  Trwają prace nad stabilnym finansowaniem programu Czyste Powietrze na kolejne lata, które nie zostały przygotowane przez poprzednią władzę. 

Dla przyszłych beneficjentów programu Czyste Powietrze nic się nie zmienia. Trwają rozmowy z Bankiem Światowym i organizacjami pozarządowymi w sprawie poprawy efektywności programu.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ruszyło z szerokimi konsultacjami dla usprawnienia programu Czyste Powietrze. W spotkaniu z minister Pauliną Hennig-Kloską, wiceminister Urszulą Zielińską oraz przedstawicielami NFOŚiGW i WFOŚiGW w Katowicach, wzięli udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, Banku Światowego, Fundacji Instrat, Instytutu Ochrony Środowiska i Polskiego Alarmu Smogowego.

Nowy rząd RP podziela cele unijnej polityki w zakresie poprawy jakości powietrza, które mają być osiągnięte poprzez stworzenie odpowiednich narzędzi. Wstrzymanie wypłat w programie Czyste Powietrze pod koniec 2023 roku było spowodowane brakiem zapewnienia finansowania programu przez poprzednią władzę.

– W styczniu wznowiliśmy wypłaty z programu Czyste Powietrze. I mocno pracujemy nad rozwiązaniami stabilnego finansowania na najbliższe lata. To też zaniedbali nasi poprzednicy. Chcę zapewnić, że nowe, stabilne formy finansowania programu Czyste Powietrze nie zmieniają nic dla beneficjentów. Dają gwarancje, że program będzie działać już bez przeszkód w przyszłości – podkreśla Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska.

W najbliższym czasie finansowanie programu Czyste Powietrze odbywać się będzie ze środków Krajowego Planu Odbudowy, a także pieniędzy z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę Klimat i Środowisko. To jedne z największych pod względem finansowym programy w Unii Europejskiej. Będą też kolejne źródła finansowania.

– Jesteśmy po to, by słuchać i usprawnić program. Rozmawiamy z organizacjami pozarządowymi i Bankiem Światowym w sprawie poprawy efektywności programu. Mamy kilka scenariuszy na naprawę programu i jego stałe finansowanie. Dialog pomoże wypracować najlepsze działania – powiedziała wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska.

Nowe źródła i sposoby finansowania dla programu Czyste Powietrze nie zmieniają nic dla beneficjentów.

 

Źródło informacji: MKiŚ; PAP MediaRoom

Posty powiązane

error: Content is protected !!