Scroll Top
grill mięso

Grille elektryczne zakwestionowano wyłącznie ze względu na oznakowanie.
Fot. Stefan Schweihofer z Pixabay

Grille elektryczne zakwestionowano wyłącznie ze względu na oznakowanie.
Fot. Stefan Schweihofer z Pixabay

Uważaj, na czym grillujesz i gotujesz

Sezon grillowy w pełni – Inspekcja Handlowa skontrolowała bezpieczeństwo i oznakowanie nietradycyjnych grilli oraz kuchenek turystycznych na gaz.

Zbadano ich konstrukcje oraz stężenie tlenku węgla w spalinach.

Grille elektryczne

Grille elektryczne zakwestionowano wyłącznie ze względu na oznakowanie – 2 na 8 skontrolowanych miały nieprawidłowości wyłącznie w zakresie formalnym (oznakowanie, instrukcje).

”Grille elektryczne są popularne nie tylko w okresie wiosenno-letnim. W porównaniu do wyników kontroli innego rodzaju sprzętu elektrycznego te produkty wykazują niewielki odsetek nieprawidłowości i to jedynie w zakresie niezgodności formalnych” – to wniosek pokontrolny.

Grille i kuchenki na gaz

Na 16 modeli grilli i kuchenek gazowych w 7 stwierdzono nieprawidłowości: w 6 przypadkach było to nieprawidłowe oznakowanie CE lub jego brak, w 7 przypadkach – nieprawidłowa deklaracja zgodności lub jej brak, a w 5 przypadkach: brak certyfikatu badania typu UE, i w 6 przypadkach: nieprawidłowa dokumentacja techniczna lub jej brak.

Wyłącznie pod kątem oznakowania i niezgodności formalnych zakwestionowano 6 urządzeń – 3 grille i 3 kuchenki, 1 kuchenka miała zarówno niezgodności formalne, jak i konstrukcyjne, a 1 kuchenkę zakwestionowano wyłącznie ze względu na wady konstrukcyjne.

Dwie kuchenki uznano za niebezpieczne – wykryto zbyt duże stężenie tlenku węgla w spalinach.

UOKiK zachęca do sprawdzenia zakwestionowanych modeli w wykazie skontrolowanych produktów, publikowanym na stronie urzędu.

Posty powiązane

error: Content is protected !!