Scroll Top
debata

Podczas debaty.
Fot. PAP/T. Klepczyński

Podczas debaty.
Fot. PAP/T. Klepczyński

Resort środowiska chce, by butelki z kaucją były zwolnione z VAT

Kaucja za butelkę szklaną ma wynosić 1 zł, a za plastikową oraz puszki – 50 gr.

Resort zrobi wszystko, by poprawki w tzw. ustawie kaucyjnej, dotyczące m.in. VAT-u, weszły w życie przed 1 stycznia 2025 r., czyli dniem, w którym ruszy system odbierania opakowań po napojach – przekazała wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska podczas debaty zorganizowanej przez PAP Biznes oświadczyła, że – po konsultacjach z przedstawicielami zainteresowanych środowisk, m.in. producentów napojów – zaproponowano kilka nowych rozwiązań w ustawie kaucyjnej.

– Chcemy, by w projekcie nowelizacji ustawy kaucyjnej było wyraźnie wskazane, że opakowania objęte kaucją są zwolnione z VAT – oświadczyła minister Sowińska, dodając, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska „liczy na dobrą współpracę z resortem finansów w sprawie VAT i kaucji.”

Kwestia VAT w obecnych przepisach nie jest jasno zdefiniowana. – Według wytycznych Ministerstwa Finansów butelki wielokrotnego użytku są objęte VAT-em, a jednokrotnego – nie. Chcemy, żeby to było jasno sprecyzowane – dodała Anita Sowińska.

Podczas debaty wiceszefowa MKiŚ poinformowała, że ustawę kaucyjną czekają jeszcze nowelizacje. Zmiany mają m.in. uszczelnić system, tak by był on mniej narażony na nadużycia. Sowińska wyjaśniła, że wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska będą mogły kontrolować operatorów tworzących system kaucyjny.

Jak mówili uczestnicy debaty zorganizowanej przez redakcję PAP Biznes, obowiązujące przepisy nie zabezpieczają przed oszustwami. Dlatego zmiany w prawie są niezbędne i resort środowiska chciałby, aby weszły w życie jeszcze w tym roku.

– Zamierzamy wprowadzić w życie inne postulaty branży napojowej. Chcemy, aby kaucja podążała za produktem w całym łańcuchu sprzedaży. Po zmianie przepisów kaucję pobierałby producent napoju, sprzedając towar hurtownikowi, a ten z kolei – od sklepu, do którego dostarczałby towar – wyjaśniła minister Sowińska.

Jak przekazała, na końcu kaucja byłaby pobierana od kupującego napój i potem zwracana mu przy odbiorze butelki czy puszki. Zwiększona ma być również opłata kaucyjna dla butelek szklanych wielorazowego użytku do kwoty 1 zł. Kaucje na butelki plastikowe oraz puszki mają wynieść 50 gr.

Kolejnym rozwiązaniem, jakie ma się znaleźć w znowelizowanej ustawie, ma być obowiązek przyjmowania butelek szklanych wielorazowego użytku przez małe sklepy, które sprzedają napoje w takich opakowaniach. MKiŚ ma zaproponować też przesunięcie o rok, czyli od 2026 r., obowiązku zbiórki butelek po mleku i produktach mlecznych w ramach systemu kaucyjnego. W projektowanych przepisach mowa jest również o „instytucji parasolowej”, która miałaby funkcjonować ponad operatorami.

Podczas debaty przedstawiciele interesariuszy chwalili kierunek zmian, jakie ma zaproponować resort klimatu i środowiska. Zwracano jednak uwagę na wiele mankamentów ustawy, które dotyczyły głównie kwestii funkcjonowania operatorów i tego, jak miałby system być tworzony i rozliczany.

Przepisy zakładają, że system kaucyjny w Polsce zacznie działać od 2025 roku. Jego celem jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 m kw., będą musiały odbierać puste opakowania i oddawać kaucję, natomiast te mniejsze będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie. Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego.

Kaucja ma zachęcić do zwrotu opakowań i zwiększyć ilość ponownie wykorzystanych i przetwarzanych surowców służących do wytworzenia opakowań. System ma objąć trzy rodzaje opakowań: butelki plastikowe do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra.

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Posty powiązane

error: Content is protected !!